Mies van der Rohe Award 2011 ve Veletržním paláci

Mies van der Rohe Award 2011 ve Veletržním paláci

Od pátku 9. listopadu 2012 do 6. ledna 2013 bude ve Veletržním paláci k vidění putovní výstava Mies van der Rohe Award: Evropská cena za současnou architekturu. Představí se 45 nejlepších prací, které z 343 přihlášených vybrala mezinárodní porota jmenovaná Nadací Miese van der Rohe v Barceloně. Výstava kromě textů, plánů a fotografií staveb představuje i historii Ceny a průběh jednání poroty s odůvodněním výsledků.

Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe je prestižní bienální cena udělovaná od roku 1988 a je určena stavbám dokončeným v posledních dvou letech evropským architektem a tona území jedné z 31 evropských zemí.  Cena má podpořit tvořivost v evropské architektuře a ukázat významnou roli při tvorbě evropské společnosti a kultury.  Krom hlavní ceny pro vítěze je udělována i zvláštní cena pro začínající architekty.

Letošní hlavní cenu získalo studio David Chipperfield Architects, které ve spolupráci s britským architektem Julianem Harrapem  realizovalo dostavbu vybombardovaného Neues Museum v Berlíně. Cenu pro začínající architekty získali Ramon Bosh a Bet Capdeferro  za Casa Collage v historickém centru španělského města Girone.  Více o vítězných projektech v tomto článku.

Výstava probíhá v Praze pravidelně od roku 2004, letos podruhé ve spolupráci s Národní galerií přímo ve Veletržním paláci a je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin a každý čtvrtek od 15 hodin je vstup pro studenty zdarma.

Neues Museum , David Chipperfield Architects ve spolupráci s Julianem Harrapem, Berlín

Mies van der Rohe Award 2011

Casa Collage, Ramon Bosh a Bet Capdeferro, Girona

Mies van der Rohe Award 2011

Bronks Youth Theatre, MDMA, Brusel

Mies van der Rohe Award 2011

Danish Radio Concert Hall, Ateliers Jean Nouvel, Copenhagen

Mies van der Rohe Award 2011

Acropolis Museum, Bernard Tschumi Architectes, Atény

Mies van der Rohe Award 2011

MAXXI Museum of XXI Century Arts, Zaha Hadid Architects, Řím

Mies van der Rohe Award 2011

Foto a zdroj: miesarch.com

–>–>