Objem veřejných stavebních zakázek stoupl na skoro 100 miliard korun

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce května meziročně vzrostl o 6,8 procenta na 92 miliard korun. Počet se snížil o 5,3 procenta na 1689. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 20,1 miliardy korun.

Jak vyplývá z údajů společnosti IS, hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně klesla o desetinu na 21 miliard korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvýšila o 13,3 procenta na 71 miliard korun.

„Pro další vývoj stavební produkce bude klíčové, jak se podaří realizovat stavební práce na zadaných smluvně zajištěných zakázkách. Limitujícím faktorem se může stát i zajištění potřebných pracovních kapacit pro zhotovení zakázek ve smluvních termínech,“ uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel.

Problémem podle něj může být také omezení výdajů na financování veřejných zakázek kvůli výpadkům rozpočtových příjmů samosprávných celků.

Hodnota zakázek meziročně klesla

Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně klesl o 7,5 procentního bodu na 36,6 procenta. V porovnání s koncem dubna se o 2,5 procentního bodu zvýšil. Průměrná velikost zakázky meziročně vzrostla o 8,1 procenta na 54,4 milionu korun. Hodnota osmi zakázek překročila miliardu korun, v květnu nepřibyla žádná. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 22 miliardových zakázek.

Hodnota vypsaných zakázek do konce května meziročně klesla o 13 procent na 66,9 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně vzrostl o 3,1 procenta, v inženýrském stavitelství se snížil o 17,8 procenta. Největší zakázku s předpokládanou cenou 2,6 miliardy korun vypsala Správa železnic na optimalizaci traťového úseku Čelákovice – Mstětice.

Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle předběžných údajů Českého statistického úřadu podíl 50,9 procenta, meziročně o pět procentních bodů více. Nejnižší byl tento podíl v roce 2016, kdy dosáhl přibližně třetiny. Od té doby roste.

red