kaskady barrandov

Monolitické domy jako rychlá pomoc bytové krizi

Současná situace v bydlení je neuspokojivá. Poptávka po nových bytech roste stejně jako jich ceny. Reálně se tak byty stávají silně nedostatkovým a zároveň nedostupným zbožím. V téhle situaci může pomoci monolitická výstavba bytových domů, která v sobě spojuje rychlost i hospodárnost při realizaci hrubé stavby.

Základem úspěchu je volba vhodného bednění pro takový projekt. Některé systémy v sobě totiž spojují vysokou rychlost výstavby a zároveň i hospodárný přístup a bezpečnou manipulaci. Všechny tyto tři faktory mohou výrazně ovlivnit průběh stavby i náklady na její realizaci.

Velkoplošná bednění urychlují práci a zvyšují přesnost

Jedním z takových systémů může být třeba velkoplošný systém Doka Framax Xlife Plus. Ten patří do rodiny rámových stěnových bednění, které Doka představila už před více než třiceti lety, ale přináší výrazné vylepšení.

Například velkoplošné rámy o velikostech až 2,70 x 3,30 metru nebo jednostranný kotevní systém vybavený aretací délky kotevní tyče. Stavebníci tak neztrácejí čas doměřováním síly stěn. Výhodou je také absence ochranných trubiček, protože kónická kotva se snadno z betonu uvolní. To vše šetří nejen čas, ale zejména náklady na stavbu.

Neo riviera
Společnost Solidum realizuje s bedněním Doka několik bytových domů. Na snímku je například komplex Neo Riviéra, který nabídne přes 40 nových bytů. Společnost Solidum při realizaci využila mimo jiné bezpečnostní řešení Doka Safety. Na bezpečném staveništi se dělníci mohou více soustředit na vykonávané úkoly a stavba tak pokračuje rychleji. | Zdroj: Česká Doka bednicí technika

Stropní prvková bednění jsou bezpečná a rychlá

Bytové domy jsou většinou realizovány jako monolitická konstrukce doplněná vyzdívkami. Často tak vznikají velké plochy vodorovných konstrukcí, které jsou ideální pro realizaci pomocí prvkových systémů od firmy Doka – Dokadek. Ty mají rozměr jednotlivých dílců až 1,22 x 2,44 metru.

Dílce se velmi snadno instalují ze země a to včetně případně předmontované ochrany volného okraje. Případné dořezy jsou realizovány pomocí jednoduchého systému třmenů, díky kterým lze snadno napojit nosníkové řešení kolem sloupů nebo na okrajích stěn.

Tulipa Karlin
Několik bytových objektů realizuje také společnost Terracon. Například objekt Tulipa Karlín, nabídne více než 100 bytů. Rychlá výstavba je realizována mimo jiné i díky nasazení prvkového stropního bednění Dokadek. | Zdroj: Česká Doka bednicí technika

Bezpečně se pracuje rychleji

Zmíněné systémy jsou konstruovány nejen pro rychlou a přesnou práci, ale zároveň pro práci bezpečnou. Je totiž obecně prokázáno, že na bezpečném pracovišti dělníci vykonávají své úkoly precizněji a rychleji, protože se mohou lépe soustředit na svoji práci.

Proto jsou všechny bednicí systémy Doka zároveň kompatibilní s bezpečnostním programem Doka Safety, který obsahuje nejen pracovní a betonářské plošiny, ale také systém ochrany volného okraje, bezpečné výstupy a další bezpečnostní řešení pro bednění i hrubou stavbu.

Riverpark2
Riverpark 2 bude mít kapacitu až 700 bytových jednotek. Jako monolitickou stavbu ho realizuje společnost PORR, která, mimo jiné, staveniště vybavila tisíci běžných metrů zábradelního systému Doka XP, který znamená pro tým bezpečné pracoviště. | Zdroj: Česká Doka bednicí technika

S moderními systémy vše pod kontrolou

Rychlost výstavby mohou pomoci urychlit i moderní elektronické aplikace. Například pomocí senzorového systému Concremote víte, jak rychle beton vyzrává a kdy nejdříve je možno odbedňovat. Snadnější ustavení svislých bednění, zejména pro šplhací systémy, zase nabízí systém Doka Xact.

Zákaznický portál myDoka pak umožňuje neustálou správu bednicích systémů a přehled na staveništích i elektronický archiv dodacích list, faktur nebo návodů pro jednotlivé bednicí systémy.

Piskova
Pětapadesát bytových jednotek bude k dispozici v rámci projektu Rezidence Písková, kterou realizuje firma Eucon. Bednění Doka použili pracovníci pro svislé i vodorovné konstrukce a díky systémovým řešením tak stavba postupovala rychle kupředu. | Zdroj: Česká Doka bednicí technika

Bednicí i bezpečnostní systémy na jednom místě

Monolitické stavební projekty v sobě zahrnují řadu aspektů. Nejde jen o beton, ale také o bednění, bezpečnostní prvky, výstupy, pracovní plošiny, obslužná lešení nebo třeba podpěrné konstrukce a samozřejmě potřebné knowhow. Pro rychlý, jednoduchý i ekonomicky úspěšný projekt je výhodou, pokud do stavby vstupuje co nejméně subjektů a většina prvků tak pochází od jednoho dodavatele. Proto je vždy výhodné zajistit si komplexní služby od odborníků na bednění, například ze společnosti Doka.

Více informací najdete na www.doka.cz

O společnosti Doka: Česká Doka byla založena v roce 1993 jako dceřiná společnost společnosti Doka GmbH. V současné době provozuje tři pobočky (Praha, Brno, Ostrava), zaměstnává téměř 130 lidí a ročně podporuje více než dva tisíce projektů. Česká Doka je jedním z lídrů v oblasti pronájmu a prodeje bednicí techniky, servisu bednění a služeb souvisejících s bedněním.

V celosvětovém měřítku patří Doka k vedoucím společnostem v oblasti vývoje, výroby
a prodeje bednicí techniky pro všechny oblasti na stavbě. Řadu bednicích systémů, ze kterých dnes vycházejí desítky podobných systémů, zcela vyvinula. Doka se navíc hrdě hlásí k podpoře elektronizace výstavby a v tomto ohledu zavádí řadu významných inovací.

Mezi nimi můžeme jmenovat internetový obchod shop.doka.com, platformu elektronické správy staveniště myDoka, on-line pomocné nástroje pro plánování nasazení bednicích systémů, vlastní plánovací software DokaCad nebo například systém sledování vyzrávání betonu Concremote.

S více než 160 prodejními a logistickými zařízeními ve více než 70 zemích disponuje skupina Doka výkonnou sítí a zaručuje tak rychlou a profesionální dodávku materiálů i výjimečnou technickou podporu. Doka je součástí rakouské rodinné firmy Umdasch a zaměstnává celosvětově téměř 7 500 osob.

ZDROJ: PR článek společnosti Česká Doka bednicí technika spol. s r.o.