Multimodální nádraží ve Francii
Galerie(16)

Multimodální nádraží ve Francii

Partneři sekce:

Saint Nazaire je přístavní město v západní Francii, které leží na řece Loiře. Město těží z dlouhé tradice stavění lodí a lovu ryb a stále se rozrůstá. Hlavním dopravním uzlem je pro celé město nádraží Saint Nazaire a přilehlé autobusové nádraží pro vysokofrekvenční autobusové trasy. Nové zpracování autobusového nádraží a nový most přes železniční trať má na svědomí architektonické studio Tetrarc Architecture.

V původním plánu mělo být prostranství autobusového nádraží vydlážděno žulou, ale nakonec byly zvoleny trvanlivé betonové desky, které výrazně ulevily rozpočtu. Díky tomu bylo možné vybudovat dva dlouhé paralelní přístřešky, které díky své barevnosti a výšce fungují jako dobrý orientační bod, ale také poskytují ochranu cestujících před povětrnostními vlivy. Tomu napomáhá i částečné zasklení nástupišť, které chrání cestující především před silným větrem z pobřeží Atlantiku. Součástí projektu jsou i parkovací stojany pro jízdní kola, lavičky, informační obrazovky a sloupy veřejného osvětlení. 

Přes železniční trať vedl až donedávna poválečný betonový most. V rámci úpravy nedalekého multimodálního nádraží jej architekti nahradili novým ocelovým, který má dva jízdní pruhy pro automobily i oddělený pruh pro autobusy. Náročnost místních povětrnostních podmínek ilustruje i fakt, že si obyvatelé přáli, aby nový most chránil chodce a cyklisty před nepřízní počasí. Architekti tak v návaznosti na místní loďařskou tradici zakryli část mostu tvarovanými panely, které připomínají zaoceánské parníky ve výstavbě.

P.E.M SAINT-NAZAIRE
Architekti: Tetrarc Architects
Klient: CARENE / City of Saint-Nazaire
Realizace: 2012, Saint Nazaire

-vb-

foto: Stéphane Chalmeau
zdroj: www.v2com.biz