Rohan City za 18 miliard korun. Nová pražská čtvrť nabídne přes 3000 bytů

Na Rohanském ostrově v Praze byla zahájena stavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group plánuje na rozhraní Karlína a Libně postavit asi 3200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Celkové náklady odhaduje na 18 miliard korun. Součástí projektu je pobřežní promenáda a rozsáhlý park. Výstavba čtvrti potrvá v pěti etapách do roku 2033.

V první fázi projektu firma postaví dva bytové domy s 220 byty. Spolu s nimi vznikne 30.000 metrů čtverečních administrativních ploch ve dvou kancelářských budovách. Jejich podobu navrhli architekti Eva Jiřičná a Jakub Cigler. Náklady na první etapu jsou zhruba 2,5 miliardy korun.

Paralelně s první etapou chce developer stavět i druhou, která zahrnuje necelých 500 bytů a tři administrativní budovy. V této etapě řeší architekti také vhodné začlenění budoucího mostu, který by měl propojit Karlín s Holešovicemi. V dalších fázích plánuje Sekyra Group stavět na Rohanském ostrově i nájemní byty.

rcclanekjpg
rcgalleryrivierakarlin1140x720rozklik3jpg
rcgalleryrivierakarlin1140x720rozklik4jpg
rcgallerydiamantykarlin1140x720rozklikjpg
rcgallerydiamantykarlin1140x720rozklik3jpg
rcgallerydiamantykarlin1140x720rozklik4jpg
rcgallerydiamantykarlin1140x720rozklik5jpg
rcgallerydiamantykarlin1140x720rozklik6jpg

„Záměrem je vybudovat novou městskou čtvrť, která bude evokovat autentické prostředí domova a která obnoví důstojnost vztahu města a řeky. To vše v zeleni a v blízkosti srdce metropole. Vznikne nové zelené centrum Prahy. Inspirací byl hamburský projekt Hafen City, který se nachází při ústí Labe do moře. Jeho tvůrci dokázali z nefunkčního přístavu vybudovat úžasné místo pro život,“ uvedl předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra.

Výstavba se pozdržela kvůli sporům

Ze stávající cyklostezky má vzniknout široká kilometrová promenáda, která naváže na budoucí rozlehlý park připravovaný ve spolupráci s pražským magistrátem a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Chybět nebudou obchody, kavárny, služby, zdravotnická zařízení, plochy pro relaxaci a sport a také škola.

S výstavbou na území o rozloze 20 hektarů chtěl developer začít před více než deseti lety. Začátek projektu ale zdržel majetkový spor o vlastnictví části pozemků a zdlouhavé povolovací procesy. Územní povolení se podařilo získat až v roce 2019 a stavební povolení loni, uvedl generální ředitel developerské firmy Leoš Anderle.

rcgalleryrivierakarlin1140x720rozklik2jpg
Rohan City | Zdroj: Sekyra Group

Celkové náklady na projekt Rohan City odhaduje Sekyra Group na 18 miliard korun. Firma podle Anderleho počítá s tím, že z vlastních zdrojů pokryje 25 až 30 procent nákladů v závislosti na ocenění pozemků.

Nynější území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům. Časem se z nich stal brownfield s rozlohou téměř 210.000 metrů čtverečních.

Kromě projektu Rohan City staví Sekyra Group v hlavním městě také novou čtvrť Smíchov City v Praze 5. Další investicí je projekt Žižkov City, kde firma plánuje stavět na části pozemků bývalého nákladového nádraží. Společnost připravuje projekty také v Čakovicích a na Opatově.

red