Penta má s nově nabytými pozemky u Vítězného náměstí velké plány

Konsorcium firem Penta Real Estate, Kaprain Group a Sekyra Group koupilo od Vysoké školy chemicko – technologické v Praze (VŠCHT) pozemky v západní části Vítězného náměstí v Praze 6 za částku těsně převyšující jednu miliardu korun.

Celkem získalo 20.122 metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy tzv. čtvrtém kvadrantu Vítězného náměstí mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů.

Konsorcium developerů chce na pozemcích postavit zejména kanceláře a obchody, část využije i pro byty. „Je to jednoznačně jedno z nejzajímavějších míst v Praze, na koncepci polyfunkční zástavby s dostatkem zeleně a veřejného prostoru vypíšeme mezinárodní soutěž. Praha je sama o sobě pro architekty přitažlivá, v případě dostavby Vítězného náměstí můžeme čekat opravdová světová esa,“ uvedl ředitel komerční výstavby Penty Real Estate Pavel Streblov.

Plánují mezinárodní architektonickou soutěž

Mezinárodní soutěž plánují developeři vypsat během jednoho roku, realizaci pak předpokládají do roku 2028. Dostavbou této části Vítězného náměstí se podle tiskové zprávy naplní urbanistický koncept, jak ho navrhl ve 20. letech minulého století architekt Antonín Engel jako součást nového řešení severozápadního města.

Se zástavbou tohoto území počítá dlouhodobě i územní plán Prahy, I vítězný návrh architektonické soutěže na urbanistické a dopravní řešení Vítězného náměstí, kterou v roce 2018 organizoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, respektuje Engelův záměr.

Radnice Prahy 6 výstavbu v západní části Vítězného náměstí podle místostarosty šesté městské části Jakuba Stárka vítá. Zástavba je podle něj dlouhodobě plánovaná a měla by dotvořit urbanistický koncept, jak ho navrhl architekt Antonín Engel.

Praha 6 bude na projektu participovat

„Máme zájem na tom, aby zde (na pozemcích u Vítězného náměstí) vznikla kvalitní architektura, která ještě více pozvedne tuto lokalitu a přinese užitek místním institucím a obyvatelům. U investora jsme si proto již dříve stanovili podmínku, aby podoba budoucí zástavby vzešla z mezinárodní architektonické soutěže,“ uvedl místostarosta Stárek, v jehož gesci je územní rozvoj a veřejný prostor v šesté městské části.

Praha 6 je podle místostarosty připravená s developery jednat o vzniku potřebných služeb a veřejné vybavenosti v lokalitě. Podle Stárka se počítá i se zachováním prostoru pro farmářské trhy, které se nyní na náměstí konají.

VŠCHT chce podle tiskové zprávy finance získané z prodeje části svých pozemků využít na stavbu nové univerzitní budovy s výukovými prostory a důstojným zázemím pro studenty i akademiky. Škola, která dlouhodobě bojuje s nedostatkem prostor, bude moci doplnit i chybějící laboratoře, nezbytné pro mezinárodní vědeckou spolupráci.

„Součástí dlouhodobé vize a poslání VŠCHT je podpora nadaných studentů a příprava špičkových expertů, kteří pomáhají naší společnosti řešit zásadní problémy dneška, jako je například sucho, nové zdroje energie nebo bezpečnost potravin a léčiv. Nová univerzitní budova je nutným předpokladem, abychom tuto roli mohli plnit i do budoucna,“ dodal rektor VŠCHT Praha Pavel Matějka.

red