Dům u lesa
Galerie(15)

Dům u lesa

Partneři sekce:

Sympatický přízemní rodinný dům s dřevěnou fasádou v barvě antracitu je pilotním projektem komplexního nekonvenčního bydlení studia MIRAMARI DESIGN. Střídmý tvar a jednoduchý výraz této dřevostavby maximálně respektuje sousedství přírody a vzrostlého lesa za domem.

Dřevostavba s fasádou ze smrkového dřeva dokonale navazuje na okolní přírodu a splývá s ní. Tvarově a výrazově střídmý dům má podélný obdélníkový půdorys a klasické sedlové zastřešení. Jeho severní strana s příjezdem k domu je vyřešena bez jakéhokoliv prosklení. Naopak jižní bohatě prosklená fasáda dovoluje volné propojení interiérů a exteriéru a umožňuje nerušený výhled do zahrady a lesa.

Byt v přírodě

Dřevostavba se sloupkovou konstrukcí o rozměrech 15×8 metru je založená na železobetonových pasech. Nad dvěma obytnými místnostmi je otevřená podkrovní část. Obvodovou konstrukci tvoří dřevěné nosné sloupky, tepelná izolace, difuzní fólie, latě a fasádní obklad. Vnitřní povrch stěn je ze sádrokartonových desek s parozábranou. Také interiérové příčky jsou sádrokartonové, některé z nich pokrývají dřevěné obklady.

„Dům je určen lidem, kteří očekávají příjemné, moderní, účelné a funkční bydlení,“ říká jeho autorka Ing. arch. Jana Boušková. Rodinný dům má užitnou plochu 110 m2. „To odpovídá zhruba velikosti většího bytu ve městě…a tento dům je v podstatě takový byt v přírodě s komfortem domu“.   
 

Kompaktní vzhled domu nic nenarušuje

Provětraná fasáda je provedena ze smrkových prken natřených tenkovrstvou probarvenou lazurou Remmers, která do dřeva proniká a chrání je. Pokud majitel domu bude chtít po několika letech odstín obnovit, bude to jednoduché – nátěr nemusí sbrušovat, jenom jej jednoduše přetře.


Vzhled fasády plynule přechází ve střechu stejné barvy i materiálu. Vnější vrstvu funkční části střechy tvoří modifikovaný živičný pás. Pokrytý je pohledovou dřevěnou střešní fasádou ze smrkových prken, stejných jako je fasádní obklad. Pod obkladem jsou skryté okapy, na které navazují svislé okapové svody schované pod obkladem fasády.

Další zajímavé články najdete v sekci dřevostavby.

Vzdušný interiér plný dřeva

Téma dřevěných obkladů fasády se prolíná i do interiéru. Po vstupu z terasy do obývacího prostoru zaujme smrkovým dřevem obložený krb a vedlejší televizní stěna. Přírodní dojem umocňuje mezi nimi naskládané dřevo na topení. Palubkami s tenkovrstvou antracitovou lazurou je také obložena stěna chodby jedna stěna na toaletě.
V interiéru je maximálně využitý každý metr. Všechno je tady při ruce, racionálně uspořádané – přitom jsou místnosti volné a vzdušné.

Půvabný detail dotváří vzhled

Světlé závěsy v rozměrných oknech dotahují klidný a příjemný dojem z tohoto domu. Jejich vertikální řasení tvoří protipól horizontálnímu obložení fasády i střechy. Dynamika nařasení, příjemný režný odstín,  změny intenzity světla a hry světla a stínu – to všechno zjemňuje a ozvláštňuje geometrický tvar fasády a ladí s přírodním dřevěným obkladem domu.  

DŮM U LESA
autor: Ing. arch. Jana Boušková, MIRAMARI DESIGN
adresa:  Kerský les (Sadská)
realizace: 2012-2013
plocha pozemku: 570 m2
užitná plocha: 110 m2
zastavěná plocha: 120 m2

Alena Gembalová

Fotografie: Petr Karšulín