Birdhut – společné hnízdečko pro ptáky i lidi
Galerie(19)

Birdhut – společné hnízdečko pro ptáky i lidi

Birdhut vypadá jako dřevorubec, sedící na dřevěných kůlech na úpatí zalesněného svahu a vnořený pod zelený lesní baldachýn. Chaloupka je dostatečně velká pro dva lidi, dvanáct druhů ptáků a jakékoliv zvídavé zvíře, které přijde na návštěvu.

Kromě toho, že je tenhle přerostlý krmelec příjemným místem pro hnízdění lidí, v nenápadné a přívětivé fasádě je dvanáct „birdhouses“ – ptačích domečků, určených pro opeřence, žijící ve zdejších horách. 

Foto: Mark Erickson

Vítejte v Columbia Valley v Britské Kolumbii…

Jiný kraj, jiný ptačí druh. Materiály, forma, velikost a tvary domečků byly proto navrženy tak, aby poskytovaly možnosti hnízdění co nejširší škále místních ptačích druhů. Hnízda jim byla takříkajíc ušita na míru. Například datel chocholatý je větší pták, který hledá hnízdní prostor 4,5 až 8 metrů nad zemí. Právě pro něj je tu domeček se vstupním otvorem o průměru 10 cm a dutinou o rozměrech 20 × 20 × 60 cm.

Foto: Mark Erickson

O poznání menší lesňáček hnízdí obvykle přibližně 3 metry nad zemí, v této výšce najde hnízdo s otvorem o průměru 3 cm a dutinou 10 × 10 × 15 cm. S ohledem na největší a nejmenší druhy místních ptáků se tedy chata nachází necelé tři metry nad zemí, a její vrchol je šest metrů vysoko.

Foto: Mark Erickson

Ptačí ubikace jsou rozmístěny v ploše mezi těmito body. Vzhledem k tomu, že majitelé domku museli ptačí hnízda opravdu věrně napodobit, byly materiály pro jejich stavbu sbírány v bezprostředním okolí.

Jako v koruně stromu

Chata je zasazena do křížově zpevněné konstrukce ze dřeva zde rostoucích robustních borovic pokroucených, které byly v nedalekém lese nedávno poničeny požárem. Základová deska a obložení chýše jsou z prken, která pocházejí ze staré paluby. Přední fasáda je pokryta  šindely ze západního červeného cedru se speciálně navrženým zaobleným profilem, jehož poloměr byl určen velikostí otvorů ptačích domečků a šířkou jednotlivých šindelů.

Foto: Mark Erickson

Díky střeše z polykarbonátových desek o tloušťce 8 mm navíc získáte snadno pocit, že se opravdu nacházíte v koruně ptačího stromu. Současně je prostor prostřednictvím této střechy vyhříván sluncem a stává se jakýmsi skleníkem, který je pasivně větrán dvěma protilehlými kruhovými okny na fasádě a ve vstupních dveřích.

Foto: Mark Erickson

Romantické pocity dotváří blízký mostek, spojující ptačí dům se svahem, a kamenná cesta, která vede k prameni a tábořišti.

Foto: Mark Erickson

Umístění: Windermere, Britská Kolumbie
Plocha: 11 m2
Dokončeno: červenec 2017

 

Foto: Mark Erickson
Text: Daniela Bartošová