Moderní koleje či hotel? Student House je příkladem městotvorného stavění

Student House
Zdroj: Tomáš Slavík

Projekt Student House, který je součástí ubytovací sítě THE FIZZ, nalezneme v Holešovicích v oblasti mezi holešovickým nádražím a výstavištěm, nedaleko od ústředí Prusa Research.

Realizace se vědomě hlásí k typologii domů, které v Holešovicích stály na přelomu 19. a 20. století. Pro ty byly specifické velké zastavěné plochy s pevnou uliční čarou, které odlehčoval otevřený parter a stromořadí. Tento projekt se k tomuto městotvornému stavění vrací, kombinuje přitom moderní technické vybavení s tradiční kompozicí a rozvržením.

Pavel Hnilička Architects + Planners si od tohoto projektu slibují, že se stane vlajkovou lodí budov, které oživí tuto část Holešovic a vytvoří z ní atraktivní čtvrť. Student House má celkem osm podlaží o hrubé podlažní ploše 16 400 m2, projekt celkově vyšel na více než 500 milionů korun.

Přestože by název mohl připomínat u nás typické bydlení studentů na kolejích, nic tomu není vzdálenější. Úroveň bydlení zde odpovídá spíše hotelovým pokojům, kdy přízemí budovy tradičně zaujímá vstupní hala a společenské, rekreační a sportovní prostory. Nachází se zde ale také obchody a služby – například restaurace a prádelna.

Nalezneme tu tiché uzavřené studovny, game room, společnou kuchyni, sky bar v úrovni 7. poschodí i multifunkční společenský sál, který lze pomocí posuvných stěn přeměnit na promítací místnost či tančírnu. Tato společenská část navíc navazuje na zahradu, se kterou je možné sál v letních měsících plynule spojit.

PHAP Student House Holešovice 08
Bydlení na koleji umožňuje snadné setkávání s vrstevníky a navazování kontaktů, a zároveň využívání pohodlí hotelového pokoje. | Zdroj: Tomáš Slavík

Dům nabízí ubytování až pro 650 osob – na výběr jsou jednolůžkové i dvoulůžkové pokoje, či apartmány pro páry. Pražská pobočka je poté specifická právě počtem dvoulůžkových pokojů, kterých nabídne hned 136. Být studentem přitom není podmínkou pro ubytování. Jednotlivé pokoje jsou poté řešeny jako apartmány či garsonky. Nachází se v nich postel, psací stůl, koupelna a malá kuchyně. Stačí si tak přinést pouze osobní věci a začít bydlet.

Na prvním místě pohodlí a budování kontaktů

Interiéry jsou laděny do světlých (bílých a béžových) tónů, doplněných tmavými detaily okenních rámů a akcentů nábytku. Návrhy interiérů pochází od architektů ze studia Pavel Hnilička Architects + Planners, ti je vytvořili na základě podkladů od společnosti International Campus, která bude rezidenci provozovat. K budově náleží také parkoviště se 71 parkovacími místy.

Od partnerů ASB

Bydlení tak spojuje výhody života na koleji – možnost se snadno setkávat se svými vrstevníky a navazovat kontakty, ale přidává k tomu pohodlí hotelového pokoje. Mezinárodní ubytovací síť THE FIZZ má pobočky také v Německu, Rakousku a Nizozemí (i s Prahou celkem na 13 místech), kde nabízí studentské apartmány.

PHAP Student House Holešovice 06
Dům nabízí ubytování až pro 650 osob – na výběr jsou jednolůžkové i dvoulůžkové pokoje, či apartmány pro páry. | Zdroj: Tomáš Slavík

Pražská pobočka nabízí celkem 539 apartmánů, které jsou rozděleny do 5 kategorií (XS, S, M, L, XL) a jejich podlahová plocha se pohybuje od 13 do 31 m2. Cena za pokoj XS o rozměrech 13 m2 začíná na 12 000 Kč měsíčně včetně energií a internetu, velikost S (15 m2) poté 13 200 Kč, nejprodávanější M (18 m2) poté vyjde na 16 300 Kč či více a pokoj typu L (27 m2) vás bude stát od 18 700 korun měsíčně. Pokoje velikosti XL v Praze nenajdeme.

Základní údaje

Architekt: Pavel Hnilička Architects + Planners
Autoři: Pavel Hnilička, Marek Řehoř
Spolupráce: Jana Kafková, Lucie Cutáková, Petr Bočan, Antonín Topinka
Projekce stavební části: Deltaplan, s. r. o.
Klient: Karlín Group
Projekt: 2015
Realizace: 2020
Zastavěná plocha: 2 507 m²
Hrubá podlažní plocha: 16 446 m²

Kateřina Tobišková