Závan inovace zastíní Silicon Valley světlem

Breeze of Innovation
Zdroj: SMAR architecture studio

Světoznámá Silicon Valley vyhlásila loni soutěž o nejlepší návrh nového orientačního bodu, který se bude vyjímat mezi sídly největších IT firem světa. Pro co nejintenzivnější efekt musel návrh přinést inovativní novinku. Australští architekti navrhli řešení, které zastíní všechny výdobytky digitálního světa, paradoxně – světlem.

San José je největší město v Silicon Valley, které leží v severní části státu Kalifornie. Návrhové soutěže na dominantu místního Guadalupe Park and Gardens se zúčastnilo neuvěřitelných 963 návrhů ze 72 zemí světa. Zvítězilo australské studio SMAR architecture, které vedou Fernando Jerez and Belén Pérez de Juan a kromě Austrálie působí i ve Španělsku a Litvě.

Generátor elektřiny

Na první pohled tvoří objekt série 500 tyčí, které dosahují výšky 61 metrů. Jelikož vlivem povětrnostních podmínek se budou tyče pohybovat, rozhodli se architekti využít potenciál vznikající energie. Lehkým kýváním budou tyče generovat elektrickou energii do osvětlení na jejich koncích.

Breeze of Innovation
Breeze of Innovation | Zdroj: SMAR architecture studio

V útrobách

Na úrovni terénu se před kolemjdoucími otevírá prázdný prostor mezi tyčemi, který přímo vybízí k průzkumu. Až v útrobách se odhalí vnitřní patra a rampy, které jednotlivé úrovně propojují. V rámci neurčité siluety vlnících se tyčí budou napevno umístěny výstavní prostory i kavárna. Na samém vrcholu se bude nacházet vyhlídka, která nabídne výhled hluboko do Silicon Valley mezi svítící vrcholky tyčí.

Breeze of Innovation
Breeze of Innovation | Zdroj: SMAR architecture studio

Živá atrakce

„Naším cílem bylo od začátku zachytit proměnlivé kouzlo Silicon Valley a současně vytvořit hluboké spojení s komunitou San José,“ objasňuje hlavní ideu návrhu Fernando Jerez, zakládající člen ateliéru SMAR architecture. „Proto jsme přišli s myšlenkou navrhnout v krajině dynamický orientační bod, který živě reaguje na své okolí pohybováním se ve větru a světlem na svých vrcholcích. Je také odkazem na oblíbenou věž veřejného osvětlení z roku 1881.“

Breeze of Innovation
Breeze of Innovation | Zdroj: SMAR architecture studio

Slavný předchůdce

Věž veřejného osvětlení byla vysoká 63 metrů, vyrobena z ocelových nosníků a obručí. Na nich byly navěšena svítidla, kterými tato raná verze veřejného osvětlení osvětlovala přilehlou křižovatku v downtownu San José. Postupem času se věž modernizovala: přibyly žárovky a stavba se stala známou atrakcí – až do roku 1915, kdy ji smetla silná bouře.

Breeze of Innovation
Breeze of Innovation | Zdroj: SMAR architecture studio

„Chceme, aby si návštěvníci užili jedinečný zážitek při výstupu na vrchol objektu. Je to příležitost k rozjímání nad vzpomínkou na Silicon Valley údolí, jeho potenciálem a budoucími možnostmi,“ dodal hlavní architekt Jerez. Objekt Breeze of Innovation byl předložen městské radě San José ke schválení v květnu 2021.

BREEZE OF INNOVATION

Místo: San José, Kalifornia, USA
Architekti: SMAR architecture studio / Fernando Jerez, Belén Pérez de Juan
Výška: 61 m
Soutěž: 2021
Alexandra Müllerová
RubrikyexteriérŠtítky