Design nového Vinařského centra v Kremži

Design nového Vinařského centra v Kremži

Smaragd je značka těch nejkvalitnějších vín z Wachau-Winzer. Jméno ale nepochází od drahokamu, nýbrž od smaragdově zeleného keře vinné révy, který je doma na vinicích v horním Rakousku nad Dunajem, a je symbolem výtečné chuti Wachauských vín. Sluncem zalité úrodné terasy poskytují této odrůdě nezaměnitelnou chuť, která se na jazyku příjemně rozvíjí. Právě to měl před očima architekt Christian Mang, když přemýšlel o designu nového Vinařského centra v Kremži.

Realizace tohoto moderního architektonického klenotu, který oko návštěvníků okouzlí zajímavými vizuálními efekty, byla možná díky variabilním materiálům společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Multifunkční budova od architekta Christiana Manga splňuje všechny požadavky školicího centra a v neposlední řadě i technicky dokonale vyvedeného vinného sklepa. Použitá kovová fasáda s řadou odlesků a neobvyklých vizuálních efektů přitom navazuje na ty nejnovější trendy v oblasti současného stavebního designu.

Vysoce kvalitní materiály byly pro architekta Christiana Manga při stavbě tohoto centra zásadní.

Příroda se odráží v architektuře

Cílem bylo, aby se podařilo celou budovu opticky propojit s prostředím, do kterého je zasazena. To bylo bezezbytku možné díky krytině PREFALZ v barvě přírodního hliníku. Architekti se rozhodli pro neutrální metalický venkovní plášť budovy, který velmi dobře odráží různorodé barevné tóny přírody a okolních budov stejně jako sluneční paprsky. Metalický venkovní plášť objektu obepíná horní část stavby. Svým lesklým povrchem vytváří jasný kontrast k masivně vystavěnému betonovému soklu, který tvoří spodní část budovy. Optický předěl tak podtrhuje rozdílné funkce stavby. Centrum vína zastřešuje prodejní prostory, prostory pro semináře, laboratoře pro vývoj a kontrolu vína a také sklepní část, ve které probíhá vinařská škola.

Neutrální metalický plášť budovy dobře odráží slunce i barevné tóny přírody.

Ušlechtilá vína, ušlechtilá budova

Vysoce kvalitní materiály byly pro architekta Christiana Manga při stavbě tohoto centra naprosto zásadní. Právě u budov, které jsou využívány jako školy a studijní centra, je podle Manga zvlášť důležitá jakási vzorová funkce: „Podle mě není možné, aby kvalitní věci vznikaly v nehezkých nebo nekvalitně postavených budovách. Produkt tak ušlechtilý, jako je víno, si zasluhuje stejně ušlechtilou budovu,“ míní architekt.

Metalický venkovní plášť objektu svým lesklým povrchem vytváří kontrast k masivně vystavěnému betonovému soklu, který tvoří spodní část budovy.

Variabilita materiálu

Střechu a fasádu horního podlaží pokrývá svitkový plech  PREFALZ. Produkt umožňuje výjimečné optické efekty. Jednotlivé obdélníkové kovové prvky jsou pro zvýšení efektu uspořádány podobně jako šupiny na těle ještěrky. Prefalz je jednoduše a lehce zpracovatelný i při nízkých venkovních teplotách pod 0 stupňů. Pokládá se na plné bednění (24 mm) se separační vrstvou, připevňuje se nerezovými příchytkami. Čištění je doporučeno tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem.

Jednotlivé obdélníkové kovové prvky jsou pro zvýšení efektu uspořádány podobně jako šupiny na těle ještěrky.

TEXT: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE
FOTO: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

Komentáře