Město nebo zeleň? Pařížská Villa M si takové otázky klást nemusí

Kus deštného pralesa z divoké Amazonie přímo na pařížském bulváru. Takový je přínos brazilsko-francouzského studia Triptyque, jež se pokusilo propojit přírodu, umění a lidské zdraví s nepříliš pohostinným prostředím metropole.

Bez velkých vizí by architektura pozbyla na svém tvůrčího významu, a idea, s níž přichází Guillaume Sibaud a Philip Starck ze studia Triptyque, má skutečně sílu. Obdařuje totiž nově stavěné i existující budovy předsazenou fasádou, pokrytou zelení. Budova se tak sama stává oporou pro vertikální zahradu, která se postupně rozroste a zabere celou její plochu.

Dům tím promění svou tvář a vynahradí plochu přírody, kterou si uzurpuje pro svou existenci. „Objekt se tím promění ve vertikální léčivý les, příroda fakticky splyne s architekturou,“ říká Sibaud, partner ve studiu Triptyque.

Villa M je pak pilotním projektem záměru, jež má z šedivých ulic vytvořit nové villa médics, budovy léčící své okolí a hojící staré rány. Což je téma, na které dnes Pařížané slyší. Už delší dobu tu platí vyhláška o tom, že každý nově vznikající objekt musí disponovat zelenou střechou, a řadou dalších opatření, snižujících dopady stavby na okolní přírodu.

Ale co je tedy vlastně Villa M zač?

Villa M
Villa M | Zdroj: Michel Denancé, Yann Monel

Víceúčelový komplex se zeleným opláštěním

Je to multifunkční objekt, komplex, v němž se nachází čtyřhvězdičkový hotel, restaurace, bar, konferenční prostory. Ty ale utváří jen vnější složku, zajišťují ekonomický výnos. Dům slouží primárně jako zdravotnické centrum, které nabízí ordinace a čekárny, zázemí pro vykonávání lékařské praxe. Prostory pro vyšetřování pacientů, pro vzájemnou spolupráci lékařů nejrůznějších specializací, showroom pro začínající firmy ve světě zdravotnictví.

Villa M tedy nevypadá zdravě jen navenek, ale přináší zdraví a užitek do města doslova. Nabízí 8000 metrů čtverečních prostoru, byla vystavěna s velkým důrazem na zapracování organických materiálů, vysokou energetickou efektivitu a nízko-uhlíkový provoz. Vnější geometrie budovy se utváří pomocí nosníků kovové konstrukce, které jsou koncipovány tak, aby v nich rostly léčivé byliny, ovocné stromy a středně velké až velké druhy trvalek.

Villa M
Villa M | Zdroj: Michel Denancé, Yann Monel

Projekt je tedy koncipován jako exoskelet. Pod bujnou fasádou získává budova lehkou, minimalistickou atmosféru, zatímco zelení živá budova znovu začleňuje přírodu do města.  Architektura přispívá k udržitelnosti, zvyšuje telený komfort, izoluje stavbu a zlepšuje její uhlíkovou bilanci. U Villy M tomu tak aspoň je.

Triptyque nabízený potenciál podpory městské zeleně rozvíjí do dalšího rozměru, a tím posouvá celý koncept na vyšší úroveň. Villa M je tedy ztělesněným vzorem, předlohou tomu, jak si představit město budoucnosti. „Není to jen nová budova pro Paříž, je to ukázka nové Paříže,“ dodávají velké ambice neskrývající architekti.

Otázkou zůstává, jestli jejího názorného příkladu budou následovat i další pařížské budovy.

Villa M

Lokalizace: Paříž, Francie
Architektonické studio: Triptyque
Vedoucí projektu: Philippe Starck
Realizace: 2021
Krajinářský design: Coloco, Pablo Giorgef
Užitná plocha: 8000 m2
Dodavatel stavby: Eiffage Construction
Investor: Groupe Pasteur Mutualité