Přednáška z cyklu Metamorfózy měst: Katalyzátor

Přednáška z cyklu Metamorfózy měst: Katalyzátor

Ve čtvrtek 4. dubna proběhne přednáška architekta Davida Trottina z francouzského ateliéru Périphériques Architectes. Přednáška s názvem Katalyzátor je součástí cyklu přednášek Metamorfózy měst, který pořádá Občanské sdružení Kruh. David Trottin bude mluvit o roli architektury v utváření města.  Východiskem architektonického návrhu by mělo být podněcování rozvoje městského prostředí a jeho aspektů – intenzity, hustoty, mísení i náhody. Tyto aspekty představují realitu návrhu, s níž jako architekt pracuje. Architekturu vnímá jako katalyzátor životních podmínek ve městě.

Ateliér Péripheriques byl založen v Paříži roku 1995 a v současné době je tvořen dvěma kancelářemi: Marin+Trottin Architectes a SoA/Jumeau Architecte. Příklady společných projektů obou kanceláří jsou rozšíření University Jussieu v Paříži, Centre Regional des Musiques Actuelles v Nancy či Belvedere v Tsumari v Japonsku. Périphériques Architects se zabývají projekty od urbanismu, mrakodrapů, rodinných domů, výstavnictví až po scénografii. V roce 1994 získali cenu v soutěži Europan 3 pro mladé architekty v Evropě. Mají vlastní architektonický časopis IN-EX a publikují knihy o architektuře.

Přednáška proběhne v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí od 19.30 hodin. David Trottin bude tlumočen do českého jazyka a vstup na přednášku bude bezplatný. Projekt připravilo Občanské sdružení Kruh ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Kruh pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře už od roku 2001. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti – tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt (ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury.

-vb-
zdroj: www.kruh.info