Prezident Petr Pavel

Prezident Pavel: Spuštění digitalizace stavebního řízení by se mělo odložit

Prezident Petr Pavel by byl pro odklad spuštění digitalizace stavebního řízení, které ministerstvo pro místní rozvoj plánuje na 1. červenec. Mohlo by to občany i firmy ušetřit nepříjemností, řekl na dnešním briefingu při návštěvě Pardubického kraje. Starostové z regionu podle něj mají z nástupu digitalizované podoby stavebního řízení obavy kvůli nedostatečné připravenosti úředníků i vybavení.

Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) se ale dolaďují poslední detaily a odklad by přinesl více škody než užitku. Jeho úřad představí systém na začátku června úředníkům, zveřejňuje instruktážní videa a chystá školení. Uvedl to v prohlášení, které poskytl Petr Waleczko z tiskového oddělení MMR.

„Software, který by měl pro náběh být použit, stále ještě není funkční, nebyl představen. Do vstupu zákona v účinnost zbývá šest týdnů, což z jejich pohledů (starostů) vyvolává obavy, že budou stavební úřady do značné míry ve zmatku, možná i paralyzovány,“ řekl Pavel. Může to podle něj znamenat poměrně výrazné ekonomické škody.

Raději vše ozkoušet

Prezident z jednání se starosty nabyl dojmů, že vidí v odložení účinnosti zákona velký smysl. „Rozumím tomu, že technicky by to bylo velice složité, na druhou stranu by nás to mohlo ušetřit řady nepříjemností, které by pocítili především občané, ale i firmy,“ poznamenal prezident. Je zastáncem toho, aby digitalizace byla spuštěna raději později, ale byli připraveni úředníci, vyzkoušen software a zpracována metodika.

„Portál stavebníka a informační systém pro stavební úřady jsou ve fázi, kdy dolaďujeme poslední detaily. Na začátku června je zpřístupníme úředníkům. Na Dopravním a energetickém stavebním úřadu už je zkoušejí od minulého týdne. Postupně zveřejňujeme instruktážní videa, na on-line školení k práci v systémech už se nám přihlásily tisíce úředníků. K dispozici budou mít i uživatelský manuál a linku technické podpory. Teď v cílové rovince složitě hledat možnosti odkladu přinese více škod než užitku,“ uvedl ministr Bartoš.

Obavy podle něj nepůjde úplně rozptýlit před spuštěním systému. Ministr doplnil, že je připravený informovat prezidenta o přípravách a ukázat mu obě aplikace.