ČKA: Vyjmutí dozoru projektanta z vybraných činností je nepochopitelné

Zdroj: Archiv redakce

Vyjmutí dozoru projektanta z vybraných činností ve výstavbě v novém stavebním zákoně je nepochopitelným krokem. V reakci na dnes schválený Nový stavební zákon to konstatovala Česká komora architektů (ČKA). Za pozitivní naopak považuje možnost dokončit rozpracované územní plány, limitované zachování Pražských stavebních předpisů nebo zařazení geodetů mezi vybrané činnosti ve výstavbě.

Sněmovna dnes schválila nový stavební zákon, který má nahradit dosavadní zákon z roku 2006 a který má zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Má však také řadu kritiků.

Sněmovna zákon schválila proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Část opozice ale tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení. Neuspěly návrhy opozičních stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN, které prosazovaly, aby část úřadů zůstala při obcích a městech.

„Z výrazného množství pozměňovacích návrhů bylo dnes Sněmovnou přijato několik konstruktivních zásahů jako část ze čtyř městských artikulů, iniciovaných velkými městy. Zejména jde o možnost dokončit rozpracované územní plány a limitované zachování Pražských stavebních předpisů.

Pozitivním aktem je i zařazení geodetů mezi vybrané činnosti ve výstavbě. Oproti tomu je naprosto nepochopitelným krokem, že dozor projektanta byl politiky z vybraných činností ve výstavbě vyloučen, ačkoli je zákonem požadován u veřejných zakázek,“ uvedl dnes předseda ČKA Jan Kasl.

Nový zákon to má v Senátu nejisté

Jako nekoncepční se podle něj ukázalo až silové přehlasování rodící se křehké dohody o přenechání územního plánovaní obcím, podporované garančním výborem v čele s poslancem zpravodajem Martinem Kolovratníkem (ANO).

„I když je digitalizace procesů stavebního práva kýženým cílem, dnes odhlasované změny ke třetímu čtení nového stavebního zákona tuto problematiku neřeší do hloubky a v dostatečně promyšleném detailu,“ doplnil Kasl.

Velkou neznámou je podle něj projednávání normy v Senátu. V případě, že ho horní komora Sněmovně vrátí, bude k jeho přijetí potřeba 101 hlasů. Pro nový zákon dnes hlasovalo 92 poslanců, zapotřebí jich bylo 88. Pro zákon hlasovali poslanci ANO, SPD a tři sociální demokraté. Někteří sociální demokraté hlasovali proti zákonu stejně jako ostatní poslanci. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. Zákon odmítli podpořit poslanci KSČM. Vadilo jim, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností.

Nyní zákon dostane k projednání Senát. Jeho účinnost má nabíhat postupně do 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude stát moci začít nabírat nové úředníky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve řekla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5000 až 6000 lidí. Podle MMR ubude úředníkům až 40 procent agendy.

red