Partneři sekce:
  • Stavmat
  • REHAU
  • Českomoravský beton

Luxfery – materiál nejen pro příčky

Luxfery – materiál nejen pro příčky

Skleněná tvárnice luxfera je stavební prvek s velkou variabilitou použití nejen v moderním interiéru, a navíc s jedinečnou vlastností zdicích materiálů – v různé míře, v závislosti na požadavcích, propouští světlo.

V průběhu vývoje a zdokonalování výroby luxfer se měnila a rozšiřovala i oblast jejich použití. Zásadní změna ve výrobě přišla v minulém století, kdy se z tvárnic – klasických „popelníků“ s jednou skleněnou stěnou – staly dutinové tvárnice svařené ze dvou půlek se vzduchovou kapsou uprostřed. Tím tvárnice získaly lepší vlastnosti a širší míru použití.

Dnes mají luxfery lepší zvukové, tepelněizolační a konstrukční vlastnosti. Nejsou využívány pouze pro prosvětlení garáží, sklepů a schodišť, ale čím dál více se s nimi architekti pouštějí do realizací vnitřních příček a sprchových koutů.

Dalším rozšiřováním výrobního sortimentu a doplněním barevného spektra se z nich stal zajímavý a exkluzivní interiérový doplněk. Smělé a odvážné nápady návrhářů odstartovaly novou etapu vývoje tohoto stavebního materiálu.

interiér,design,metalickýMožnosti použití v současné době ještě rozšířily speciální rohové a ukončovací elementy, které umožňují postavit luxferové stěny do pravého úhlu nebo ukončit příčku v prostoru z jedné, ze dvou, nebo dokonce i ze tří stran.

Luxferovou příčkou lze nahradit kteroukoliv nenosnou příčku nebo okenní otvor.

Barvení tvárnic
Barevné tvárnice se z hlediska technologie výroby rozdělují do dvou skupin. Tvárnice barvené ve hmotě a barvené v dutině.

Luxfery barvené ve hmotě jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru. Při výrobě se barva přimíchává do roztavené skloviny a vynikne hlavně na obvodovém rámečku, kde je sklovina nejmasivnější. Barvy se vyznačují jemnějším pastelovým odstínem. Tvárnice barvené v dutině se při výrobě navrtají v rohu a do dutiny se vstříkne barva. Barva je tedy nanesena na stěně skloviny z vnitřní strany. Takto barvené tvárnice se vyznačují sytým odstínem. Z důvodu slabé odolnosti barvy vůči UV záření a mrazu je nutné u těchto tvárnic respektovat jejich použití pouze do interiéru.

interiér,design,sprcha,metalickýVzory, které na tvárnici vytváří použitá forma (razník) při výrobě z vnitřní strany, se volí podle potřeby usměrnění světla nebo zachováním intimity v interiéru.

Při nejnáročnějších požadavcích na neprů­hlednost, hlavně ve sprchových koutech nebo ve stěnách koupelen, se s oblibou používají tvárnice s matovaným povrchem.

Matování se z hlediska výroby rozděluje na matování pískováním a matování chemickým leptáním kyselinou. Chemické leptání (tzv. satinato) je samozřejmě jemnější, a proto se snáze udržuje. V případě aplikace tvárnic přímo ve sprchovém koutě se s oblibou používají jednostranně matované tvárnice. Nematovaná strana se vzhledem ke snadné údržbě používá z vnitřní strany sprchy.

Formáty
Kromě standardního a nejrozšířenějšího formátu 19 × 19 × 8 cm jsou dostupné i rozměry poloviční (19 × 9 × 8) nebo formáty větší (24 × 24 × 8), popřípadě 24 × 12 × 8 nebo 30 × 30 × 8 cm. Protože se jedná o okrajově používané rozměry, ale není nabízena barevná paleta ani speciální kusy, produkce je omezena pouze na čirou sklovinu, v provedení lesklém či matném. Omezenou sérií jsou i tvárnice o tloušťce 10 cm. Při kombinaci formátů se může stát z funkční a praktické stěny i velice originální doplněk interiéru. 

interiér,design,kuchyněSpáry
Při zdění tvárnic se doporučuje použít distanční křížky, které realizaci podstatně urychlují. Jejich další výhodou jsou rovnoměrné spáry a dodržení roviny zdění.

Podle konstrukce luxferové stěny je možné použít běžné křížky pro spáru 10 mm.

Čím dál častěji se začínají prosazovat tvárnice speciální konstrukce (tzv. Pegasus), na které lze aplikovat křížky pro spáru 5, nebo dokonce 2 mm – spára se tak stává téměř neviditelnou a tvárnice po vyzdění tvoří jednolitý homogenní celek. Z estetického hlediska to vypadá velice pěkně, a proto se tyto tvárnice těší velké oblibě.

Na trhu je dokonce dostupná tvárnice s tzv. metalickým stříbrným nástřikem z boční strany, díky čemuž má stěna zvláštní a luxusní zrcadlící efekt; tvárnice získávají jemnou kovovou patinu.

Při realizaci luxfer je možné vybírat ze spár o různých tloušťkách, ale také z barevné palety, která čítá přibližně 25 odstínů a díky níž lze barevné luxfery jemně doladit nebo naopak zvolit kontrastní barvu k dosažení požadovaného výsledku.

Realizace
Nejčastějším způsobem realizace je klasické zdění na maltu za pomoci distančních křížků. K vyzdívce luxfer je určena speciální malta pro materiály s nulově savým povrchem, jakým je sklo. Maltou je možné vyzděnou plochu i spárovat.

Při realizaci sprchových koutů se doporučuje provést spárování flexibilní spárovací hmotou s vodoodpudivou a antibakte­riální složkou.

interiér,ložnice,designinteriér,design,kancelář

Suchá montáž
S vývojem nových a kvalitnějších materiálů jsou v dnešní době dostupné i montážní sady na suchou montáž tvárnic. U některých montážních systémů je možná realizace luxferové příčky zcela bez použití malty, tedy suchým procesem výstavby.

interiér,design,ocelVhodný montážní systém pro danou reali­zaci je ideální vybírat u odborníků nebo ho s odborníky alespoň konzultovat. Každý sys­tém má svá pro i proti a určitá omezení, tak­že ne všechny možnosti jsou vždy ty pravé.

Šetření energií
V případě, že se rozhodnete luxfery použít do exteriérové stěny a vaší představou je využití materiálů šetřících energií, ani tady možnosti luxfer nekončí.

Na trhu je již dostupná novinka – tvárnice Energy Saving. Jde o speciální tvárnici, která má do dutiny vlepenou pokovenou skleněnou destičku, která tvárnici rozděluje na dvě samostatné dutiny, které jsou pak naplněny vzácným plynem argonem.

Za předpokladu použití tepelněizolační malty na realizaci je hodnota součinitele prostupu tepla U = 1,5 W/(m2 . K).

interiér,design,Horizontální, atypické užití
I v případě specifických požadavků na náročné a atypické realizace, jako jsou například zvukověizolační stěny, požární příčky (až do hodnoty EI 90 minut), je možné najít ve výrobním sortimentu vyhovující skleněné tvárnice.

Designově neotřelým řešením je horizontální použití luxfer, například pro pochozí lávky, chodníky, anglické dvorky, ale i jako stropy, odpočívadla a obloukové klenby například v aulách budov.

Pro tyto aplikace se vyrábějí speciální skleněné tvárnice vhodné vždy pro konkrétní realizaci. Tvárnice standardní produkce pro použití na vertikální plochy na tyto realizace použít nelze.

Závěr
Skleněné tvárnice jsou v současné době oblíbeným stavebním prvkem. Vzpomínky na nevzhledná okna z dob minulých sice zůstaly ve většině z nás, ovšem současnost dává tomuto materiálu nový punc kvality a opravdu vkusného interiérového doplňku.

TEXT: Peter Zaťka
FOTO: Glass Blocks

Autor pracuje jako technik a konstrukční specialista ve společnosti Glass Blocks s. r. o., která je předním prodejcem a dodavatelem skleněných tvárnic.