Partneři sekce:

Pokládka dlažby na stavitelné terče (Pracovní postup)

Terasové terče jsou plastové podstavce, do nichž se vkládají mezerníky neboli křidélka, umožňující volbu ideální mezery mezi jednotlivými kusy terasových samonosných dlaždic nebo fixaci nosných profilů pro dřevo. Stěží lze najít rychleji hotovou, vysoce únosnou, a přitom zase rychle rozebíratelnou terasu, než je ta z dlaždic, případně prken, a terasových terčů.

Krok 5: Pokládka terčů

Podobně pokládáme i další terče – tedy tak, aby byly umístěny v rozích jednotlivých budoucích dlaždic. Počet terčů na 1 m2 je rozdílný dle formátu a tloušťky jednotlivých dlaždic.

05 Pokládka terčů
05 Pokládka terčů |

Krok 6: Pokládka dlažby

Dlaždice pokládáme tak, aby terče podpíraly jejich rohy. U velkoformátových dlažeb můžeme klást terče nejen na rohy, ale i na střed dlaždic.

06 Pokládka dlažby
06 Pokládka dlažby |

Krok 7: Výškově nastavitelné

U výškově stavitelných terčů je možná na milimetr přesná volba výšky díky závitu. Rovinnost povrchu dlaždice ověřte pomocí vodováhy.

07 Výškově nastavitelné
07 Výškově nastavitelné |

Přečtěte si také – Rekonstrukce koupelny: Obklad a dlažba v koupelně

Krok 8: Dlaždice a spáry

Pokračujeme dalšími dlaždicemi v ploše. Vymezovací mezerníky nastavují pevnou spáru 4 mm mezi dlaždicemi a umožňují také fixaci dlaždic.

08 Dlaždice a spáry
08 Dlaždice a spáry |

Krok 9: Hotovo

Hotovou konstrukci lze díky pokládce na terče dle potřeby snadno opravit, rozebrat a lehce vyčistit. Terče jsou odolné vlivům venkovního prostředí, včetně prudkých změn teplot a UV záření.

09 Hotovo
09 Hotovo |
Text + foto: HPI

Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 3/2019.