Partneři sekce:

Rámové bednění Doka Framax slaví třicetiny

Rámové bednění Doka Framax slaví třicetiny

Před třiceti lety přišla na trh stavební techniky novinka – systémové rámové bednění s logickým rastrem pro realizaci stěn s názvem Framax . Díky nové koncepci, jednoduchému spojování, logickému rastru prvků, které jsou spolu neomezeně kompatibilní, se tento systém společnosti Doka rázem stal oblíbeným u všech monolitářů.

První rámy před třiceti lety

V roce 1986 Doka představila koncepci rámového bednění Framax pro realizaci stěn při všech typech výstavby. Rámový systém přinesl řadu vylepšení oproti stávajícím stavebnicovým nosníkovým systémům – zejména dostupnost bez nutnosti předmontáže, snadnou kombinovatelnost i manipulativnost, rychlost obsluhy, jednoduché skladování i možnost desítek doplňkových součástí pro dosažení nejlepšího výsledku betonáže v krátkých časech i s minimální náročností na plánování, logistiku i samotnou manipulaci na stavbě. Už od prvního nasazení této horké novinky bylo jasné, že rámová systémová bednění Doka čeká velká budoucnost.

Díky logickému patnácticentimetrovému rastru, který je čitelný nastojato i naležato je plánování i nasazení snadné, je jednoduché vyladit optimální počet kotevních míst bez snížení únosnosti bednění a následně i uspořádaný otisk na betonu. A pokud přičteme ještě perfektní přizpůsobení každému půdorysu díky logickému uspořádání a malému počtu vzájemně logicky kombinovatelných prvků, zkrácení provozní doby jeřábu díky kompaktním jednotkám pro přemisťování i systémové osazení bezpečnostním prvky, pak je jasné, že takovýto systém musí mít na staveništi úspěch.

Detaily, které pomáhají

Během let nasazení rámového bednění došlo k řadě vylepšení doplňkových částí systému – byly vyinuty a vylepšeny různé kotevní a spínací systémy pro oboustranné nebo jednostranné spínání, bezpečnostní systémy, doplňky pro přemisťování, opěrné systémy, odbedňovací rohy a šachtové nosníky i další drobnosti a vychytávky, které usnadní každodenní život na stavbě. A dlužno říci, že řada užitečných a také implementovaných podnětů pocházela přímo od zákazníků, kteří bednění užívají.

Nejen tradice, ale i novinky

Na letošním veletrhu bauma v německém mnichově Doka představila třicetiletý panel Framaxu, který patří mezi vůbec první vyrobené a po celou dobu sloužil na stavbách rakouské stavební společnosti. Spolu s ním ale představila také novinku – doplňující systém Framax Xlife Plus. Plně kompatibilní systém, který doplňuje stávající řadu o nové možnosti a zrychluje výstavbu. A to zejména díky revolučnímu, přesně nastavitelnému systému jednostranných kotev i velkoplošných panelů. Pro elegantní otisk jsou navíc kotevní otvory umístěny v žebrech uvnitř panelů.

Bednicí desky pro nejlepší výsledek

Už po prvních cyklech nasazení bednění bylo jasné, že jeho obliba bude značná a obrátkovost vysoká. Proto bylo dalším logickým krokem vyvinout desku, která by dokázala udržet krok s robustností rámových prvků, jejich výdrží i počtem nasazení. Záhy proto zamířila do rámů nová deska Xlife se speciálním povrchem pro zvýšení životnosti i jednodušší a kvalitnější servis. Ke třicetinám navíc systém dostal darem ještě vylepšenou desku Xlife III. generace.

Bezpečné bednění pro všechny potřeby

Výhodou rámového systému je zejména možnost jeho adaptace pro veškeré potřeby stavitele – od bednění základů, přes kruhové a sloupové bednění až po bednění stěn či nasazení na šplhacích a samošplhacích bedněních. Samozřejmostí je bezpečná práce se systémem, který lze jednoduše osadit výstupovými cestami systému XS s ochrannými koši, betonářskými plošinami i systémem ochrany volného okraje XP.

Kvalita a tradice

Od prvopočátku se všechny komponenty bednění Framax Xlife vyrábí pod přísným dohledem vedení koncernu Doka přímo v rakouském Amstettenu, respektive v přilehlém Sankt Martinu. Materiálem pro výrobu rámů je vždy kvalitní, pečlivě vybraná ocel, rámy samotné jsou pak vnitřně i zevně žárově zinkovány. A není od věci, že velkou část výroby bednění realizují profesionálové ručně – jen tak je totiž možné zajistit nejvyšší kvalitu a výdrž rámových prvků. Kvalita výrobků je totiž pro společnost Doka klíčová.

Případové studie:

Realizace bytového domu “Tulipa” v Praze. Téměř celá stavba je monolitická, stěny jsou formovány výhradně rámovým bedněním Framax Xlife. Tým společnosti Terracon a.s. navíc má s tímto systémem dlouhodobé zkušenosti, které se zúročí zejména v rychlosti přípravy pro betonáž i při odbedňování. Více zde.

Rekonstrukce mostu Janov – Kounov. Původní zděné opěry mostu musely být strženy a nahradily je monolitické. Základy opěr byly úspěšně zrealizovány s pomocí ručního rámového bednění Frami Xlife, sedm a půl metru vysoké opěry vznikly s pomocí rámového stěnového bednění Framax Xlife. Po jejich vybetonování se mohlo přistoupit k přípravě na betonáž mostovky. Více zde.

Od partnerů ASB

Protipožární transformátorové stěny. Pro vybetonování šestnáctimetrových samostatně stojících stěn bylo nasazeno šplhací bednění MF240 osazené rámovým bedněním Framax. MF240 je jeřábem zdvihané šplhací bednění, které se posouvá po předem připravených kolejnicích a může být osazeno například rámovým bedněním. Systém šplhání výrazně šetří čas a náklady související s bednicí technikou. Více zde.

Další rámové bednicí systémy:

Ruční bednění Frami Xlife: Menší a subtilnější varianta rámového bednění pro manipulaci bez nutnosti použití jeřábu. Oblíbené a praktické bednění s řadou doplňků, které lze s úspěchem použít například pro bednění základů. Sloupové bednění Frami Xlife: Ruční rámové bednění použité ve variantě pro bednění sloupů. Díky nasazení univerzálních prvků rámového bednění je možné realizovat sloupy v rastru po 5cm bez nutnosti dalšího systému na stavbě. Sloupové bednění Framax Xlife: Jednoduchá cesta k bednění sloupů pomocí uiverzálních prvků stavebnicového systému Framax Xlife.

ZDROJ: PR článek společnosti Česká Doka bednicí technika spol. s r.o.

RubrikyStavební technika