Galerie(9)

Skleněné fasády

Partneři sekce:

Fasáda, jak už sám název napovídá, je tváří domu. Kromě estetického hlediska ale zastává také (a především) důležitou konstrukční funkci a do značné míry určuje kvalitu fungování celé budovy.

Sklo v poušti

Řada vzhledových aspektů skla se váže k určitým funkčním vlastnostem a naopak. Volbou správného skla mohou architekti využít těch nejlepších vlastností v kombinaci s atraktivním vzhledem. Trendy pro dnešní skleněné fasády jsou neutralita, vysoká světelná propustnost, odrazivost (sklo s vysokou nebo naopak nízkou odrazivostí), velké prosklené plochy a tvary (ohýbaná skla).

Společnost Guardian Glass podnikla odvážný krok na cestě, která představuje odlišnou vizi produktového portfolia. Nedávno uvedla na trh nové typy skel, které se pyšní vylepšenou estetikou s neutrálnější a konzistentnější barvou, bez ohledu na úhel pohledu.

SunGuard SNX 60 je protisluneční sklo s trojitým povlakem stříbra, které nabízí vynikající vlastnosti, energetickou účinnost a lepší estetiku. Má trvale neutrální, transparentní vzhled. Propouští 60 % denního světla a jen 29 % slunečního tepla a poskytuje velmi vysokou úroveň tepelné izolace. SunGuard SNX 60 byl vybrán pro projekt La Casa del Desierto neboli „Poušt­ní dům“ ve španělské poušti Gorafe.

Projekt má jasný cíl: názorně demonstrovat význam skla v každodenním životě napříč všemi ročními obdobími, a to v jednom z nejdrsnějších a nejextrémnějších prostředí v Evropě. Dům spočívá na dřevěné konstrukci a je zcela prosklený. Design ekologického, energeticky úsporného domu je výsledkem společného úsilí zkušeného týmu architektů a inženýrů spolu s odborníky v oboru skla, jeho výroby a instalace.

Zdroj: Guardian Glass

V barvě šampaňského

Les Halles se nachází v samém centru Paříže, kde se historicky nacházel trh s potravinami. Ten byl v roce 1971 přemístěn do mezinárodní tržnice Rungis a původní trh byl nahrazen podzemním nákupním centrem a dopravním uzlem pro vlaky a metro.

V dubnu 2016 byl slavnostně zahájen provoz v nové čtvrti Les Halles pyšnící se unikátní skleněnou střechou. Tvůrci budovy se přitom nechali inspirovat přírodou, konkrétně úkryty plnými světla, které můžeme nalézt pod korunami stromů.

Každá „střešní taška“ nad pasáží Canopée je tvořena dvěma různými skly – průsvitným vrstveným smaltovaným sklem Stratobel Imagin GothicTM ve žluté champagne barvě a sklem Planibel ClearvisionTM, které je z důvodu dosažení matného povrchu také částečně pokryto smaltem.

Horní část panelu je dekorována sítotiskem, aby výsledná barva připomínala písek a umožňovala jemný rozptyl světelných paprsků z důvodu ochrany před UV zářením a zajištění tepelné pohody podle přání architektů Patricka Bergera a Jacquese Anziuttiho.

Skla StratobelTM dokážou dokonale zajistit bezpečnost osob díky využití speciální PVB fólie, která v případě náhlé kolize udrží sklo pohromadě. Veškeré produkty této řady jsou k dispozici v široké škále standardních rozměrů a barev.

Dalším druhem použitého skla je extra čiré floatové sklo Planibel ClearvisionTM s vysokou světelnou prostupností až 92 % a vysokým stupněm energetické prostupnosti. Produktová škála Planibel získala prestižní certifikaci Cradle to Cradle CertifiedTM Silver, která deklaruje, že výroba i samotný produkt dodržují přísné ekologické a bezpečnostní normy.

Zdroj: AGC

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.