Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton

Fasádní barva se samočistícím a perlovým efektem – jedna z nejkvalitnějších barev na světě

Fasádní barva se samočistícím a perlovým efektem – jedna z nejkvalitnějších barev na světě

Fasáda je důležitým prvkem, který utváří celkový dojem z budovy. Každý majitel chce mít jistě fasádu svého domu krásnou a to s minimem starostí. Proto je čím dál větší důraz kladen na kvalitu a vhodné vlastnosti fasádní barvy. Ať už jde ale o jakoukoliv běžnou barvu, nemůže nabídnout to, co fasádní barva na bázi nano technologie. Její samočistící a perlový efekt je jedinečný a jistě ho každý ocení. Při výběru barvy na fasádu domu je určitě dobré zvážit všechny výhody této moderní možnosti.

Špičková kvalita barvy

Fasádní barva Fassaden Fit od německého výrobce NanoConcept je považována za jednu z nejkvalitnějších barev na světě. A není divu, má výborné krycí vlastnosti, ideální izolační schopnosti a navíc se pyšní samočistícím efektem, který je účinný proti všem druhům znečištění. Díky této schopnosti zůstává fasáda domu neměnná po celá dlouhá léta a k její údržbě není potřeba žádných zvláštních prostředků. Jak je to možné? Stojí za tím vědní obor zvaný nano technologie, který stále více proniká do života běžného člověka.

Co je to nano technologie?

Nano technologie je oblastí vědy a také průmyslu, která se stává více a více populární. Prolíná se více vědními obory, od fyziky, přes chemii a molekulární biologii až k robotice. Pracuje na principu manipulace s jednotlivými atomy, přeměnou jejich uspořádání vznikají látky se zvláštními vlastnostmi nebo předměty poskládané z jednotlivých atomů. Vznikají tak miniaturní roboti i materiály odolné proti vnějším vlivům. Základní inspiraci čerpají vědci v přírodě. Známý a často využívaný je takzvaný efekt lotosového květu, na jehož základě vznikla i fasádní barva Fassaden Fit.

Co znamená efekt lotosového květu?

Lotos je rostlinou rostoucí převážně ve stojatých a pomalu tekoucích vodách v Asii a Americe. Zvláštní je na něm především jeho květ. Přestože rostlina vyrůstá z bahna a okolní prostředí není zrovna čisté, lotosový květ neustále září čistotou. Může za to speciální povrch jeho okvětních lístků. Ty jsou totiž porostlé ohromným množstvím miniaturních hrbolků, mezi něž se nemají šanci dostat molekuly špíny. Nepronikne mezi ně ani voda dopadající na květy, ta naopak špínu z lístků smyje. Díky tomu se lotosový květ udržuje neustále tak krásně čistý a také suchý i za silného deště. Této vlastnosti dosáhli vědci pomocí chemické nano technologie, kdy změnili povrchové napětí materiálu aplikací ochranné vrstvy na něj. Vznikla tak nanoimpregnace, na jejímž principu funguje i fasádní barva se samočistícím a perlovým efektem.

Výjimečné vlastnosti fasádní barvy NanoConcept Fassaden Fit

Samočistící efekt
Tato fasádní barva je odolná proti znečištění všeho druhu. Nečistoty, které se na fasádě usadí, jednoduše smyje déšť. Pokud by na to přece jen nestačil, stačí vzít tlakovou hadici a zdi s její pomocí omýt.

Hydrofobní vlastnosti
Díky tomu, že se na fasádě neudrží voda, zůstávají zdi suché a to i za silného deště. Tím se zvyšuje tepelná izolace barvy a šetří náklady na vytápění domu. Kromě toho také suché prostředí zdí neumožňuje růst plísní a hub. V odolnosti proti vodě získala tato barva 1 třídu normy DIN, německého ústavu pro průmyslovou normalizaci.

Dokonalá propustnost par
Fasádní barva Fit je dokonale paropropustná. Ve zdivu se vždy sráží vlhkost, to je běžný jev. Tato fasádní barva dokáže škodlivou vlhkost odvádět ven v podobě vodní páry. Díky tomu může zdivo „dýchat“ a snižuje se i jeho eroze. Proto je Fassaden Fit vhodná i do náročných podmínek. Za tuto vlastnost získala také 1 třídu normy DIN.

Skvělé krycí schopnosti
Kryvost je třetí vlastností, za kterou si barva zasloužila ocenění 1 třídy normy DIN. Krycí kontrastní poměr je minimálně 99,5 % při vydatnosti až 8 m2 na 1 litr barvy.
Kromě těchto hlavních výhod má fasádní barva se samočistícím a perlovým efektem další velmi cenné vlastnosti. Je neelastická a rovnoměrně vysychá, snadno se zpracovává bez postříkaní a je také velmi odolná proti tvorbě trhlin.

Kde všude se dá tato barva použít?

Fasádní barva Fassaden Fit najde široké uplatnění. Mohou s ní být natřeny minerální omítky (vápenné, vápenocementové, cementové), akrylátové, sanační, silikátové omítky, režné zdivo z vápenopískového nebo cihlového zdiva, kabřinec, přírodní kámen i starý disperzní nátěr. Spotřeba barvy závisí na konkrétním typu podkladu, jeho drsnosti a savosti i způsobu nanášení, průměrně se dá ale říci, že činí zhruba 0,1 – 0,3 l/m2.

Barvu je možné natónovat tónovací barvou odolnou proti povětrnostním vlivům, nebo si vybrat přímo z nabídky minerálně pigmentovaných barev, které jsou k dostání ve více než 50 krásných barevných odstínech.

ZDROJ: PR článek firmy NanoConcept.cz

RubrikyFasádaŠtítky