Partneři sekce:

Nízkoenergetické domy jsou trendem současnosti

Nízkoenergetické domy jsou trendem současnosti

Úspory jsou pojmem, který dnes zaznívá ze všech stran. A to jak při výstavbě rodinného domu, tak zejména z hlediska nákladů na vytápění. Hitem současnosti se proto staly nízkoenergetické domy.

Kvůli úsporám na vytápění volí mnozí stavebníci jako východisko zateplení novostaveb, čímž se však zvyšují stavební náklady. V dlouhodobém hledisku je navíc nutné počítat i s kratší životností fasády. Přitom však existuje jednodušší, levnější a stejně účinné řešení, jak zvládnout realizaci nízkoenergetického bydlení. Z POROTHERMU lze tyto domy postavit i bez zateplení.

POROTHERM 44 EKO+, POROTHERM 36,5 Ti nebo POROTHERM 50 Hi?
Moderní tepelněizolační cihlové bloky POROTHERM 44 EKO+, POROTHERM 44 EKO+ Profi, POROTHERM 36,5 Ti a POROTHERM 50 Hi umožňují výstavbu nízkoenergetických domů bez nutnosti dodatečného vnějšího zateplení. K hlavním výhodám takto realizovaných domů patří nejen dlouhá životnost fasády, ale především skutečnost, že jednoplášťové zdivo umožňuje stavbě dýchat, a poskytovat tak zdravé bydlení.
 
Chytře a jednoduše
Proč si pro stavbu vybrat například cihlu POROTHERM 44 EKO+? Její důmyslné technické provedení poskytuje až o 40 % vyšší hodnotu tepelného odporu ve srovnání se zdivem z běžných děrovaných cihel. Těchto vynikajících tepelněizolačních vlastností bylo dosaženo pomocí dokonalé receptury, nového tvaru dutin v podobě obdélníků a vylepšením tvaru spojení pero + drážka. Jeho součástí je nově i speciální hluboký vroubek, který vytvoří po spojení cihel vzduchovou dutinu, která zvyšuje schopnost zdiva zabraňovat únikům tepla. Toto na první pohled nenápadné řešení dokáže prodloužit cestu, kterou musí teplo ve spáře projít ven o 54 %, díky čemuž se sníží tepelné ztráty ve styčných spárách o téměř 60 %.

Obdélníkové dutiny přitom nejenže ztěžují únik tepla zdivem, ale navíc umožňují ušetřit i v průběhu výstavby domu. Cihly s tímto tvarem dutin se lépe dělí, takže se snižuje množství odpadu na stavbě. Klesá i spotřeba malty, která méně zatéká dovnitř cihly.

Poraďte se s POROmetrem

Při jednání se zákazníkem je často nutné reagovat rychle. Jak například okamžitě zjistit, jaká bude energetická náročnost zdiva či na kolik vyjde stavba vnějšího zdiva, a zároveň porovnat různé typy cihel? V tomto případě poskytne zajímavou radu laikům i odborníkům POROmetr. Tento speciální nástroj, který je k dispozici na www.porometr.cz, umožní ihned zjistit, kolik tepla uteče zdmi a jakou částku protopíte stěnami. „Menu“ na POROmetru nabízí přehled hodnot všech cihel POROTHERM vhodných pro výstavbu obvodového zdiva, takže je možné získat celkové srovnání energetické náročnosti domů postavených z různých druhů cihel. 

Stejně tak zde lze snadno a rychle zjistit i náklady na vnější zdivo a cenu za provedení hrubé stavby (bez nákladů na základovou desku a přípojky). Stačí si vybrat v odkazu „Výpočet nákladů na stavbu“ typ zvoleného domu, uvést plochu fasády (bez plochy oken a dveří) a navolit cenu za hodinovou práci zedníka. Po zadání těchto informací už měřítko samo, podle předem nadefinovaných údajů o náročnosti výstavby jednotlivých typů domů a ceně jednotlivých typů zdiva, vše spočítá. Protože „menu“ poskytuje informace o všech cihlách POROTHERM vhodných pro vnější nosné zdivo, lze rychle porovnat ekonomickou výhodnost výstavby z jednotlivých typů cihel.

Více informací naleznete na www.porotherm.cz.