Atypický víkendový dům v přírodě
Galerie(14)

Atypický víkendový dům v přírodě

V lesích Stockholmského souostroví se skrývá víkendový dům obklopený vysokými borovicemi. Zaujme na první pohled. Leží na mýtině ostrova Husarö, který je převážně pokrytý lesem, a skrývá víc, než se může zdát.

Cílem tohoto projektu bylo vytvořit dům pro rozrůstající se rodinu, vhodný na víkendy a prázdniny. Dobré světelné podmínky, výhled na moře a rovinaté podloží byly výhody, na základě nichž se vybralo místo výstavby.

Omezený rozpočet ovlivnil celkový návrh, vyplynul z něj i jednoduchý geometrický tvar. Při pohledu zvenčí tvoří okolní lesy a příroda poměrně silný kontrast s ostrými geometrickými tvary a černou plechovou fasádou domu, která mu dodává chladný industriální vzhled.

 

Interiér však působí přesně opačným dojmem, protože většina konstrukcí a povrchových úprav je ze dřeva. Poměrně velký prostor je rozdělený na dvě podlaží.

Dovnitř lze vstoupit až ze tří stran, a to díky velkým posuvným dveřím, které vizuálně propojují okolní přírodu s interiérem a zároveň ho velmi dobře prosvětlují. V přízemí jsou obývák a jídelna, zčásti oddělené boxem obsahujícím kuchyňský kout, schodiště a WC. Tyto otevřené prostory bylo možné vytvořit pomocí pevných dřevěných trámů, mezi nimiž je klenbový strop vytvořený z ohýbaných překližkových desek.

Podkroví vyplňují ložnice a dětský pokoj, které jsou odděleny konstrukcí schodiště a dřevěnými příčkami. Ani tento prostor však není ukrácen o denní světlo díky světlíku, který vznikl podél celé střechy namísto hřebene.

Tento víkendový dům je ideálním místem na trávení společných rodinných chvil.

S užitkovou plochou 180 m2 může poskytnout ubytování i návštěvám nebo dalším členům rodiny.

Více zajímavých realizací najdete v sekci Rodinné domy.

Peter Rypák
Foto: Åke E:son Lindman