Ústí nad Orlicí chce ze staré továrny kreativní centrum. Vypsalo soutěž

Areál bývalé textilky Perla
Zdroj: Radnice Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí připravilo architektonickou soutěž na přestavbu části objektů bývalé textilky Perla 01 na kulturně kreativní centrum Galerie Perlou. Bude zaměřeno na současné umění a také na historii výroby textilu ve městě. Velkoryse zpracovaná koncepce počítá s nadregionálním významem galerie a několika zaměstnanci.

„Celou realizaci odhadujeme v horizontu třeba pěti let, dřív se k tomu město ani nedostane. Je to určitá příprava pro další volební období 2022 až 2026 a je to také otázka personálního zajištění, protože když nezačnete projektovat, nezačnete stavět, a když nezačnete stavět, těžko můžete shánět management a personál,“ uvedl starosta města Petr Hájek.

Kreativní centrum má vzniknout z bývalé kotelny, strojovny s rozvodnou a části administrativní budovy, budovy jsou vzájemně propojené. V několika patrech členitého objektu mají vzniknout velký výstavní sál a několik menších, depozitář, ale také kavárna, kabinet textilu či prostory pro vzdělávání. V nové galerii by mohla být například stálá expozice soch místního rodáka Quido Kociana.

Město plánuje revitalizaci

Celkové stavební náklady se odhaduji na 70 milionů korun bez DPH, v čemž není započteno venkovní i vnitřní vybavení a cena projektové dokumentace. Radnice plánuje na výstavbu využít část již otevřeného úvěru a bude se také snažit získat dotace z programu na revitalizaci brownfieldů či dalších dotačních titulů, což by mělo investiční náklady podstatně snížit. O vypsání architektonické soutěže rozhodnou zastupitelé.

Tříhektarový areál bývalé textilky Perla koupilo v roce 2011 Ústí nad Orlicí za 30 milionů korun. Velkou část budov nechalo město zbourat. Letos v září v areálu Ústí po dvou letech výstavby a vybavování interiérů oficiálně otevřelo novostavbu domu dětí a mládeže. Stavba stála 85 milionů korun bez DPH, město na ni získalo z dotace ministerstva pro místní rozvoj 30 milionů korun.

Pardubický kraj plánuje v místě vybudovat nové ateliéry Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí za zhruba 100 milionů korun. Ústí již také získalo do lokality další investory. Společnost Vital tam staví nové rehabilitační centrum. Administrativní budovu, která zbyla z bývalé textilky, koupila firma, která chce objekt využít na služby, obchody a byty.
red