Model 1:1 Miesova golfového klubu

Model 1:1 Miesova golfového klubu

Mies van der Rohe navrhl v třicátých letech minulého století budovu golfového klubu nedaleko německého města Krefeld, ale kvůli hospodářské krizi zůstal projekt nerealizovaný. Díky skupině nadšenců však na základě kompletní zachovalé dokumentace ožívá, i když jen dočasně. Model ve skutečné plánované velikosti postavený ze dřeva a oceli bude přístupný jen do 27. října 2013.


Se vším začala pravnučka jednoho z krefeldských textilních továrníků, pro kterého Mies van der Rohe stavěl rodinný dům. Její jméno je Christiane Lange a jako vystudovaná historička umění začala s projektem MIK- Mies in Krefeld, pod jehož hlavičkou vyšlo několik publikací a proběhlo pár výstav na téma práce Miese van der Roheho.

Při výzkumu v archivu newyorského Muzea moderního umění (MoMA) narazila na kompletní dokumentaci ke golfovému klubu se jménem Golfclubhaus a oslovila belgické architektonické studio Robbrecht en Daem Architecten, aby na základě plánů vytvořili dočasný objekt, který bude sloužit jako ukázka myšlení tohoto významného architekta.

Přesně na místě, kde měl původně stát Golfclubhaus dnes stojí jeho model v životní velikosti. Místo betonu mramoru a skla bylo pro výstavbu použito dřevo a ocel. Model tak zároveň postrádá i zamýšlenou barevnost, která u Miesových realizací hraje vždy velkou roli.

Jinak je tu ale na dvou tisících metrech vidět vše, co dělá Miesovy jedinečnými. Za zmínku stojí více jak 40 metrů dlouhé zastřešení příjezdové cesty a chodníku. Až do konce října bude model golfového klubu, jehož stavba vyšla přibližně na 22 milionů korun, sloužit k akcím na téma osobnosti a tvorby Miese Van der Roheho.

-vb-
zdroj a vizualizace:  Robbrecht en Daem architecten

RubrikyArchitektura