Partneři sekce:
  • XELLA

REMIXY v Berlíně – česká architektonická premiéra!

REMIXY v Berlíně – česká architektonická premiéra!

Po Praze, Chebu a Bratislavě byla reinterpretace architektonických konceptů A69 představena v Berlíně. Prestižní galerie evropského formátu AEDES tak poprvé prezentuje tvorbu současných autorů z našeho kulturního regionu.

Výstavu 3. června slavnostně zahájili kurátorka a zakladatelka galerie Kristin Feireiss, český Rada vyslanec v Berlíně Milan Čoupek a ředitel Galerie Jaroslava Fragnera v Praze Dan Merta. Vernisáž, jejíž hosty pozdravili i Jaroslav Wertig za A69 a Aleš Marek, zástupce generálního partnera výstavy AED project, a.s., okořenil svým vystoupením Prokop Tomášek se svým Fenderem Stratocasterem. Berlínskou instalaci podpořilo České centrum v Berlíně, Město Cheb, Konsepti, mmcité a Ateliér Galerie G4.

A69 – ARCHITEKTI V GALERII AEDES

Od 3. června do až do 1. července 2008 hostí prestižní berlínská galerie AEDES přehlídku architektonického ateliéru A69 – architekti, která představí průřez z celé jeho tvorby. Původem chebský, dnes však zejména v Praze působící ateliér tvoří architekti Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig a několik spolupracovníků. Členové A69 – architekti působí na české scéně od roku 1994, za 14 let své existence vytvořili mnoho úspěšných realizací různých funkcí i měřítek. Mezi nejznámější patří Sanatorium Dr. Petáka ve Františkových Lázních, rekonstrukce Anglické ulice tamtéž, novostavba bytových domů Villa Park Strahov v Praze. Ateliér se soustavně zabývá i navrhováním rodinných domů s charakteristickým rukopisem, z nichž především Dům Plot v Chebu, Villa Lea ve Františkových Lázních a Dům EggO v Praze patří mezi nejoceňovanější a nejpublikovanější práce českých architektů doma i v zahraničí. O kvalitě práce ateliéru svědčí i dvojnásobná nominace za ČR na Cenu Miese van den Rohe – Evropskou cenu za architekturu, nebo nominace na nejlepší rodinný dům roku 2007 od prestižního časopisu Wallpaper. Výstava se však záměrně nesoustředí pouze na prezentaci úspěšných a známých realizací. Členy ateliéru zajímá vlastní přístup k jednotlivým projektům, identifikace východisek a společných postupů vycházejících z jim vlastního konceptu a způsobu přemýšlení  o architektuře. Navzdory tomu, že každé zadání představuje svébytnou výzvu, výstava A69 – architekti hledá v různorodých projektech společné kořeny moderního architektonického myšlení. Expozice se zabývá odhalováním určitých „archetypů“ a společných znaků v samotné podstatě a základních principech navrhování. Na výstavě budou představeny objekty, které členové A69 – architekti považují z toho hlediska za zásadní. Nejedná se pouze o realizace, ale i o stavby před dokončením, soutěžní návrhy, studie a koncepty.

Z výtvarného hlediska je kladen důraz na prezentaci charakteristického rukopisu ateliéru – na schémata a skici, častokrát v akvarelu nebo jiné, „netechnické“ podobě. Umělecká forma zcela záměrně podtrhuje abstraktní rovinu architektonického navrhování, ponechává však prostor i pro prezentaci originálních technických řešení jednotlivých projektů.

K výstavě byl vydán katalog, který lze zakoupit na adrese ateliéru.

A69: Remixy
3. 6. 2008 – 29. 6. 2008, Aedes am Pfefferberg, Christinenstrasse 18 -19, 10119 Berlin
Otevřeno denně kromě pondělka 10.00 – 18.00
www.aedes-arc.de
Koncept + Design: A69 Architects, Prague
Realizace: A69 – architects, Ateliér Galerie 4
Aedes Projectmanagement: Beate Engelhorn, Aedes Berlin
Produkce: Jolana Moravcová, Matej Šišolák
Modely: Martin Péč, Luděk Míšek, David Bürger, Benedikt Tolar, Petr Dvořák
Světla: Martin Rain
Instalace: Showservice Martin Kupčo, Barrisol
Zvuk: Prokop Tomášek, Petr Fink, Václav Hrabák
Grafika: Petr Krejzek, ReDesign

Generální partner: AED project
Výstavu finančně podpořilo Město Cheb
Partneři: České centrum Berlín, Konsepti, Barrisol, mmcité
Partněři Aedes: Zumtobel, Arcelor Mittal, Busch-Jaeger Elektro GmBH, Carpet Concept, Axor

Matej Šišolák
Fotografie: Jolana Moravcová

RubrikyInteriérový design