Nové možnosti pro designéry

Nové možnosti pro designéry

Začátek třetího tisíciletí je ve znamení mohutného nástupu designu, který výrazně mění životní styl. Designéři plni tvůrčí fantazie potřebují zhmotnit své vize do produktů, jež zpříjemní a zkrásní všední den. K tomu dnes potřebují nejmodernější techniku a odpovídající materiály. Jeden z nich, který nabídl svými možnostmi designérům novou dimenzi, se jmenuje Corian, jako připomínka řeckého mramoru z Korintu.

Už je tomu čtyřicet let, co se z vývojových laboratoří amerického koncernu DuPont vydal na světový trh originální povrchový materiál, který je díky své kombinaci funkčnosti, estetického vzhledu a provedení stále více používán architekty, návrháři i designérskými firmami a výrobci kuchyní, koupelen, nábytku, osvětlení a interiérů – od restaurací k obchodům a od zdravotnictví k hotelům. Corian je v podstatě plast – je složený z hydroxidu hlinitého, barviv a akrylového polymeru. Je snadno tvarovatelný a obrobitelný: může být za tepla modelován a obráběn, podobně jako dřevo, k dosažení bezpočtu dekorativních efektů – hrany mohou být zaobleny, povrch může být gravírován nebo zmatněn pískováním dle složitých vzorů a do povrchu mohou navíc být sublimací vytvořeny rozličné obrazce. Povrch může být obráběn jak pomocí numericky řízených strojů, tak složitě tvarován řízeným tlakem a teplotou.

Kuchyň budoucnosti

Nyní lze prvky elektronických technologií zakomponovat do povrchů nebo stěn vyrobených z Corianu, včetně počítačových obrazovek, klávesnic, světelných indikátorů nebo speciálních zvukových aparatur.

Vynikajícím příkladem je futuristická kreace kuchyně ovládané senzory, kterou vloni v Miláně představila proslulá architektka a designérka Zaha Hadid. Její projekt vytváří „inteligentní“ prostředí, které reaguje na přání smyslů a uspokojuje pestrou potřebu jak konvenčních, tak inovačních kuchyňských funkcí. Kuchyňský nábytek doplňují multimediální zařízení, zvukové prvky a obrazovky s LED obložené Corianem. Zahrnuje dvě samostatné jednotky, kdy jedna plní v kuchyni funkci „ohně“, druhá pak potřebu „vody“. Doplňuje je dále modulární stěnový systém, který poskytuje úložný prostor. Obklady stěn zahrnují speciální zvukové vybavení a difusní osvětlení. Součástí kuchyně je i více než pět metrů dlouhá pracovní linka a pozoruhodný jídelní stůl.

„Výchozím bodem při tvorbě této kuchyně bylo několik studií na téma „plynulost“ a „hladkost bez spár“. Vznikly z dřívějších návrhů iniciovaných pozorováním rozpouštění ledu a pohybem ledovců,“ vysvětluje Zaha Hadid. „Využití moderního 3D softwaru při našich experimentech s materiálem Corian mi umožnilo uplatnit složité povrchy v domácím prostředí. Hlavní přínos tohoto řešení spočívá v možnosti vytvořit něco, co je nejenom souvislé, ale plynule se prolíná s ergonomickými potřebami kuchyňského ostrova.“

Prostor k vaření je také opatřen inovační ohřívací deskou, která po dlouhou dobu udržuje hotová jídla teplá. Tato ohřívací deska využívá tepelné vlastnosti použitého plastu.

Senzorický přístup lze posunout i do vytváření specifických vůní, např. technologie Oikos Fragrances zabudovaná do hlavního kuchyňského ostrova umožňuje vytvářet individuálně vybraný soubor vůní v závislosti na aktuální potřebě nebo denní době.

„Celkové prostředí jsem navrhla s cílem vyhovět potřebám uživatele. Může být nastaveno, aby působilo na smysly různými způsoby, když zdůrazňuje složitou a plynulou povahu designu. Uživatel získává unikátní příležitost experimentovat s neočekávaným a zcela novým okolím,“ říká Zaha Hadid.

Ve znamení světla

Jak lze využít materiál v interiéru, ukáže v dubnu v Miláně Jean Nouvel. Světově proslulý francouzský architekt, jehož projekty tvarují urbanistické krajiny po celé Evropě už od 70. let, zde uvede výstavu „Corian Nouvel Lumieres“, představující velkorozměrové, inovační, multisensoriální prostředí (s kuchyní, ložnicí, koupelnou a obývacími prostory), vše z povrchového materiálu Corian tvořivě kombinovaného se světlem a nejmodernější technikou.

Futuristické prostředí navržené Jeanem Nouvelem také ukáže nespočet způsobů, kterými moderní materiál může být kombinován se světlem. Pokročilá osvětlovací technika, barevné prosvícení a světelné efekty zdůrazní průsvitnost plastu. Budou zde zabudovány technické vymoženosti jako vyhřívací membrány, elektrické instalační technologie a ovládací dotykové panely, jež nabídnou vysoce interaktivní, multi-smyslový zážitek.

Karel Sedláček
Foto: DuPont Corian