Green Hills
Galerie(7)

Minimalistický dům na kyjevském předměstí

Někdo upřednostňuje bydlení s výraznými zařizovacími předměty a doplňky, případně vybaví svůj domov podle poslední módy, jiní naopak zvolí bydlení minimalistické se zdůrazněním atmosféry vytvořené světlem, objemy a autentickým dekorem.

Takový je i dvoupodlažní rodinný dům na předměstí Kyjeva, jehož majitel oslovil studio Yakusha Design s žádostí o návrh jednoduchého interiéru bez nadbytečných příkras, přesto designově zajímavého, ale i funkčního.

Green Hills
Green Hills
Green Hills
Green Hills
Green Hills
Green Hills
Green Hills

Klidná, přesto však inspirativní atmosféra

Dům je rozdělen na společenskou část, logicky umístěnou v přízemí, a soukromou s ložnicemi v patře. Všechny zóny jsou pomyslně propojeny monochromatickou paletou, která dodává domu klid a zároveň možnost prosté existence obyvatel.

Se zaměřením na požadavek funkčnosti se návrhářům podařilo dosáhnout efektu: „Je zde vše, jen očím skryto“. Toto vyjádření souvisí s architektonickým rukopisem studia. Nechybí tedy například nezbytné skříně a úložné prostory, jen jsou očím skryty, aniž by narušily čistý minimalistický pohled.

„Zdá se, že čím sebejistější a svobodnější jste člověk, tím méně vnějších atributů potřebujete,“ říká Victoria Yakusha, hlavní designérka a zakladatelka ateliéru Yakusha Design Studio. „Minimalistický přístup lze využít ke zjednodušení a zpřesnění prostoru, ve kterém žijete. Koneckonců, váš domov má sloužit pro odpočinek, nemá být příčinou únavy z detailů.”

Green Hills
Green Hills | Source: Andriy Bezuglov

Minimalistický design i členění domu

Přízemní společenská část je otevřeným prostorem pro vaření, stolování a lenošení. Dominantou a hlavním bodem místnosti je kuchyňský ostrůvek z černého kamene, který slouží nejen k přípravě jídla, ale také jako magnet pro všechny členy rodiny, kteří se u něj rádi shromažďují.

Zajímavým prvkem interiéru je černobílé betonové schodiště, jež bylo oblíbenou fází práce designérů. Je v souladu s dalšími prvky v prostoru – grafickými černými čarami podél stropu a stěn a neviditelnými spárami mezi stěnami a podlahou.

V patře jsou ložnice členů rodiny, vzhled té rodičovské je založen na jednobarevném provedení s pečlivým výběrem detailů. Dřevo, ložní povlečení, další textilie a lakovaná ocel spolu navzájem ladí a tvoří harmonický celek. Dekorační předměty jsou značky Faina, představující živý ukrajinský design. Její autorkou je rovněž Viktoria Yakusha. Předměty jsou inspirovány archetypy. Zde použité unikátní keramické vázy, lampa nad jídelním stolem a další dekorace dokonale dotvářejí minimalistickou náladu prostoru.

GREEN HILLS

Návrh: Yakusha Design
Autor: Victoria Yakusha, Vladislav Baranow
Rodinný dům, 2019
Plocha: 235 m2
Poloha: Kyjevské předměstí, Ukrajina

FOTO: Andriy Bezuglov
TEXT: Daniela Bartošová