Národní cena za studentský design pro světlo Tvor

Národní cena za studentský design pro světlo Tvor

Národní cena za studentský design je bezesporu nejstarší domácí a jediná ryze odborná soutěž mladých designérů. Letošní nejvyšší ocenění včera získal Jindřich Vodička, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Porotu si získal svou diplomovou prací, interaktivním svítidlem Tvor. „Snažil jsem se vzít interaktivitu jako esenci, na které bude design založen. A pak mě napadlo svítidlo, které se bude pohybovat, vyhledávat tmavá místa a osvětlovat je,“ vysvětluje autor.

Titulní foto: Národní cena za studentský design 2010: Jindřich Vodička, Interaktivní svítidlo Tvor
Interaktivní svítidlo je osobitou vizí mobilního objektu, který v interiéru vyhledává temná místa a přívětivého společníka. osvětluje je. Ztvárnění jeho vnější formy včetně pohybových a akustických kvalit přináší svěží zosobnění


Výstava Nový (z)boží 2010!

Dalším studentským projektům byly uděleny tituly Excelentní studentský design 2010 a Dobrý studentský design 2010. Vítězné a další vybrané práce se do 3. prosince prezentují na výstavě Nový (z)boží!, která má premiéru v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na pražském Václavském náměstí. Přihlášený a oceněný nábytek se letos poprvé představuje i na proskleném pódiu Domu bytové kultury v Praze na Budějovickém náměstí. Výstava nábytku navrženého studenty je prvním krokem nového projektu obchodního centra DBK Praha, který by měl pod jeho střechou soustředit české výrobce nábytku.  Výstava Nový (z)boží 2010! nebo její části pak prostřednictvím Českých center poputují po světě. Loňská výstava byla k vidění například ve Stockholmu, Moskvě, Vídni, Bratislavě, Mnichově či Rotterdamu.

Spolupráce s průmyslem
Soutěž se stává zdrojem informací a lovu mladých talentů v řadě firem. Ty potvrzují, že výstavy a katalogy bedlivě sledují a tipují si spolupráci s mladými designéry a školami. Potvrzuje to prudce rostoucí počet realizací v průmyslu – v roce 2008 to bylo 6 soutěžních produktů, v roce 2009 8 produktů a letos jich je dokonce 27! Některé z produktů se staly exportním artiklem a dobře se prezentuji na výstavách Nový (z)boží! / Národní cena za studentský design v Česku i v zahraničí i na výstavách pořádaných jinými institucemi nebo agenturami.


Excelentní studentský design 2010: Lucie Smyslová, Barová sestava stolků

Z barové sestavy oceňuje porota vyšší stůl pro rychlé občerstvení vstoje, který do prostoru vnáší skulpturálně odlehčený vizuální dojem. Centrální umístění rostliny, adjustované jako nosný prvek, poskytuje přívětivý zážitek a větší míru soukromí.Excelentní studentský design 2010: Vít Fendrych, Návrh vodní elektrárny Fin Energy

Koncept generátoru energie Fin Energy vychází ze studie pohybu podvodních tvorů, nikoliv jen vodního prouděni, jako je tomu u většiny podobných konceptů. Výtvarné pojetí konceptu je kvalitním příkladem bio designu, ve střední Evropě de facto nezastoupeného.

Excelentní studentský design 2010: Tereza Volná, Sada přístrojů pro rehabilitaci a fyzioterapii cu.re
Sada přístrojů řeší v limitech malosériové výroby stavebnicové uspořádání a mobilní užití zdravotnického zařízení a úložného mobiliáře. Inovace designu se vyznačuje tvarovou jednotou celku a čistým detailem.

Dobrý studentský design 2010: Tomáš Bém, Café na vodě

Dobrý studentský design 2010: Hana Jindrová, Multifunkční křeslo pro seniory LebedaDobrý studentský design 2010: Jiří Krejčí, Modulové stavebnicové bydlení pro sériovou výrobu M – systémNominace na Národní cenu za studentský design 2010: Jana Černá, Multifunkční předměty Návštěva

Nominace na Národní cenu za studentský design 2010: Jaroslav Větvička: Umyvadla pro muže a ženu

Zdroj: Design Cabinet