Výsledky prvních devíti měsíců roku 2015: PORR zdvojnásobila svůj výsledek a zvýšila stav aktuálních zakázek

Výsledky prvních devíti měsíců roku 2015: PORR zdvojnásobila svůj výsledek a zvýšila stav aktuálních zakázek

Na základě stabilního vývoje na jejích domovských trzích se společnosti PORR podařilo udržet vysokou úroveň výkonů z loňského roku. Výroba dosáhla k 30. září 2015 částky 2.540 mil. EUR, což znamená navýšení oproti srovnatelnému období loňského roku o 34 mil. EUR, a tedy o 1,4 %. Jednoznačně nejdůležitějším trhem, na kterém byla realizována více než polovina cel-kového objemu výroby, zůstalo i v prvních třech čtvrtletích 2015 Rakousko.

Solidní vývoj výkonů a zlepšená situace v nákladech se odrážejí v celkovém výsledku. S částkou 32,6 mil. EUR zvýšila PORR zisk před zdaněním (EBT) v porovnání s předchozím rokem o 17,5 mil. EUR, resp. 115,7 %. Hospodářský výsledek prvních tří čtvrtletí 2015 byl s částkou 24,0 mil. EUR o 90,2 % vyšší než srovnatelné období loňského roku. Podařilo se snížit čisté zadlužení v porovnání s předchozím rokem o 39,2 % na 264 mil. EUR.

„Domovské trhy, doplněné o cílená angažmá ve vybraných infrastrukturních projektech, např. v Kataru, tvoří stabilní základ naší úspěšné podnikatelské činnosti v prvních třech čtvrtletích 2015,“ vysvětluje Karl-Heinz Strauss, CEO PORR AG. „PORR nadále profituje ze své strategie rozumného růstu. Díky integraci polského podniku inženýrského stavitelství převzatého od Bilfinger budeme v příštích letech i v Polsku významně profitovat ze stavebního boomu i z projektů financovaných EU.“

Stav zakázek znovu převyšuje vysokou úroveň loňského roku
Velmi potěšující je stav zakázek koncernu: Objem aktuálních zakázek představuje částku 4.647 mil. EUR, což je nárůst o 514 mil. EUR, a tedy o 12,4 %. Ještě výrazněji se zvýšil objem nových zakázek, který je s částkou 3.128 mil. EUR o 887 mil. EUR, resp. o 39,6 %, vyšší než ve srovnatelném období loňského roku. Tento vývoj nebyl ovlivněn jednorázovými efekty – jako v případě velkých projektů – ale je rovnoměrně rozložen mezi jednotlivé business units.

K největším akvizicím letošního roku patří nový projekt v Kataru: PORR se stane dodavatelem systému svého patentu tzv. pevné jízdní dráhy (pružně uložené nosné kolejové desky) pro celou síť metra ve městě Dauhá. Dále realizuje PORR novou administrativní budovu Švýcarských spolkových drah u hlavního nádraží v Curychu, projekt Bavaria Towers v Mníchově a velký projekt německé průmyslové výstavby pro zákazníka Haribo. Ve Vídni budou v příštích měsících realizovány stavební projekty – Monte Laa 3 a 5. V oblasti výstavby infrastruktury získala PORR v létě švýcarský tunelový projekt Albula II a zakázku na tunelu Ceneri, v Rakousku byla společnost pověřena realizací části dálnice A5. Nejdůležitějšími novými projekty v Polsku byly nemocnice Prokocim v Krakově a hotel Marriott Okecie ve Varšavě.

„Vzhledem k dosavadnímu vývoji společnosti počítáme i pro hospodářský rok 2015 s pozitivním, rostoucím celkovým výsledkem,“ zdůrazňuje Karl-Heinz Strauss. „Náš „polštář“ nasmlouvaných zakázek výrazně přesahuje rok 2016, což nám umožňuje v mnoha oblastech provádět akvizici orientovanou na výnosy a marže.“

Zdroj: www.porr-group.com

RubrikyUdálosti