Jan Bočan na poslední chvíli
Galerie(5)

Jan Bočan na poslední chvíli

Vzácnou příležitost poznat podrobněji tvorbu a životní dráhu Jana Bočana máte v rámci dvou komentovaných prohlídek probíhající výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera. Výstavou vás provedou dlouholetí nejbližší spolupracovníci a autoři výstavy, architekti Zdeněk Rothbauer a Jakub Koňata. První komentovaná prohlídka proběhne v sobotu 19. ledna od 15.00, ta druhá ve čtvrtek 24. Ledna od 18.00.

Jméno architekta Jana Bočana je podepsáno nejen pod přístavbou nové haly pražského hlavního nádraží z roku 1979, ale i pod realizacemi československých ambasád ve Stockholmu a Londýně z přelomu 60. a 70. let. Londýnská ambasáda v brutalistním stylu získala v roce 1971 cenu od Royal Institute of British Architects za nejlepší realizace toho roku v Londýně. V roce 1988 se podle návrhu Jana Bočana a Zdeňka Rothbauera začaly stavět luxusní byty pro diplomaty na pravém břehu Vltavy. Luxusnímu bytovému komplexu z betonu skla a oceli musela ustoupit část trojské osady Rybáře, kde do té doby sídlila převážně nejchudší společenská vrstva. Navzdory změně režimu pokračovala stavba ještě další tři roky, přesto však rezidenční komplex nikdy nedosáhl plánovaných rozměrů a zahraniční diplomaté, kterým měly být byty pronajímány, si tuto čtvrť nikdy neoblíbili a neusadili se tu. Zvolna chátrající komplex vláda před třemi lety prodala soukromému investorovi.

Dlouhá léta působil Jan Bočan jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT. Vychoval řadu úspěšných architektů, kteří se stále hlásí k odkazu svého učitele. Po realizaci českého velvyslanectví v Tbilisi v roce 2005 získal architekt titul profesor honoris causa na fakultě architektury Technické univerzity v Tbilisi, kde poslední rok svého života vedl ateliér.

Čím Jan Bočan okouzlil další generace architektů, kde je kvalita jeho návrhů a jaký byl člověk, se snaží ukázat výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, kterou sestavili nejbližší Bočanovi spolupracovníci a jeho rodina. Výstava je k vidění do 27. 1. 2013. Komentované prohlídky jsou zdarma a bez nutnosti rezervace.

-vb-
zdroj: gjf.cz