Inovativní systémy pro výstavbu nejvyšších budov světa
Galerie(2)

Inovativní systémy pro výstavbu nejvyšších budov světa

Mezinárodní dodavatel bednění Doka předvedl na mnichovském veletrhu Bauma 2013 novinky hned ve čtyřech oblastech. S mottem „Udáváme směr. Více než řešení.“ prezentovali odborníci na bednění nová řešení v oblasti bytové výstavby, nová řešení pro výstavbu tunelů v otevřené rýze i individuální řešení pro technologické výzvy a komplexní úlohy při výstavbě různých typů elektráren. V tematické oblasti „Highrise“ představila společnost Doka jak osvědčená řešení bednění, tak i inovativní systémy pro výstavbu nejvyšších budov světa.

V novém světle: Rámové zakrytí Xbright zajišťuje kromě ochrany před pádem a povětrnostním vlivem díky svým žlutým PK obsázkám i dobré a přírodní osvětlení všech pracovních úrovní.(Věž TaunusTurm, TishmanSpeyer, Frankfurt nad Mohanem, Německo Provedení stavby: Ed. Züblin)

V rámci veletrhu byly představeny novinky, které již byly úspěšně nasazeny u vzorových projektů, například u 555 metrů vysoké věže Lotte World Tower v Soulu, u projektu 432 Park Avenue v New Yorku, u věže Taunus Turm ve Frankfurtu nad Mohanem nebo u Torre Intesa Sanpaolo v Turíně. Představeno bylo nově vyvinuté celoplošné rámové pokrytí Xbright pro ochranný štít Xclimb 60, které umožňuje bezpečnou práci na stavbě a poskytuje na nejvyšších podlažích stavby ochranu proti povětrnostním vlivům. Tento samošplhací systém lze snadno přizpůsobit různým půdorysům a sklonům a tak je možné nasazení i u komplexních projektů výškových domů. Stálé vedení na stavební konstrukci zajišťuje bezpečnost i při vysokých rychlostech větru. Horizontální a vertikální těsnění chrání proti padajícím předmětům, i během přemísťování.

Premiéru na veletrhu Bauma mělo také samošplhací bednění SKE100 plus, jehož modulární konstrukce umožňuje individuální, hospodárná a bezpečná řešení pro každý typ stavební konstrukce. Je k dispozici ve třech praktických standardních provedeních: s pojízdnou jednotkou, s otevírajícími se pracovními plošinami a se sloupovým systémem – nový výrobek speciálně pro šachty a stavební konstrukce v stísněném venkovním pracovním prostoru. Jedná se o výkonnou systémovou stavebnici s volně projektovatelnými šplhacími deskami, které umožňují přizpůsobení všem půdorysům a výškám budov, dokonce při měnících se sklonech a přesazení stěn.

SKE100 plus uvolňuje kapacitu jeřábů, jelikož i vysoká užitná zatížení zůstávají během šplhání na plošinách. I lešení rozdělovače betonu lze integrovat do systému. Šplhání probíhá plně plně hydraulicky od první úseku betonáže a tak kdykoliv bez jeřábu.

Samošplhací systém nové generace SKE100 plus zvýšil na staveništi Torre Intesa Sanpaolo v Turínu jak bezpečnost práce tak i efektivitu výstavby (generální dodavatel: Sdružení nabízejících z Rizzani De Eccher a Implenia Costruzione SA).

-vb-
zdroj: www.doka.cz