04 SawerCloud vizu ext 02 min

Po českých keramických dlaždicích se na EXPO 2020 projde až 25 miliónů návštěvníků

České keramické obklady RAKO nebudou na EXPO 2020 exponátem, přesto získají reprezentativní prostor. Na Všeobecné světové výstavě v Dubaji, která bude zahájena 1. října 2021, budou součástí samotného architektonického řešení pavilonu. Bude se tedy po nich chodit.

Návštěvníci, kterých může být podle odhadů organizátorů až 25 milionů, tak budou moci sami zhodnotit odolnost českých materiálů i v prostředí, kde je všudypřítomný písek, sůl a horko. I když je RAKO především lokální značka, která navazuje na bohatou českou historii, exportuje do 92 zemí.

Dodávka do oblasti Blízkého a Středního východu tak pro ni není žádnou novinkou. V letošním roce například dodává své výrobky pro autobusový terminál v Kataru nebo kasárny v Kuvajtu.

Ve vnitřních prostorách českého pavilonu budou dlaždice série Stones formátu 60 x 60 cm doplněny obkládačkami System 30 x 60 cm na stěnách. Přesah má RAKO i do exteriéru, a to prostřednictvím venkovních dlaždic RAKO OUTDOOR.

Náročná oblast na výdrž

Dlaždice v designu Piazzetta a ve formátu 60 x 60 cm s tloušťkou 2 cm budou umístěny ve venkovních ochozech, na zahradě. I když hostitelem výstavy EXPO je poprvé arabská země, česká značka není díky svým vlastnostem na Blízkém a Středním východě tak docela neznámá. V oblasti, kde je všudypřítomný písek, horko a sůl, jsou keramické dlaždice velice úspěšné, coby vysoce odolný materiál, který tyto náročné podmínky vydrží.

01 KOVOSPAMO FRONT NEW min
Veškeré keramické obklady v pavilonu České republiky na EXPO 2020 budou od značky RAKO.
| Zdroj: Virtuplex

Výrobky RAKO budou kromě pavilonu v Dubaji součástí nového komplexu olympijských bazénů v Egyptě, kam Lasselsberger dodá ucelený bazénový program včetně všech funkčních tvarovek. Pro kasárny armády v Kuvajtu je v Čechách vyráběno více než 100 tisíc metrů čtverečních obkladů.

Zvláštností projektu je speciálně zabroušená stěnová hrana, RAKO tak vyrábí tvarovky na míru. Dalším velkým projektem, čítajícím 93 tisíc metrů, je autobusový terminál v Kataru. Tam z České republiky odchází právě v těchto týdnech kombinace sérií Kaamos, Rock a Extra ve formátech 40 x 80, 60 x 60 a 30 x 60 cm.

Kuvajt, Dubaj i Maroko

V uplynulých letech se již uplatnily české keramické výrobky třeba při stavbě nemocnice Farwaniah Hospital v Kuvajtu, nového hotelu Kempinski v Dubaji, aquaparku v Maroku, nebo v projektu policejních stanic, škol a nemocnic v Ománu.

03 SawerCloud vizu ext 01 min
Veškeré keramické obklady v pavilonu České republiky na EXPO 2020 budou od značky RAKO. | Zdroj: Virtuplex

„Jsme pevně přesvědčení o lokálnosti značky. O tom, že patříme do středu Evropy a že RAKO je materiál hlavně český. Nehrajeme si na světovou značku: Jsme česká značka, která má světové ambice,“ řekl nedávno Herbert Kraus, obchodní ředitel společnosti Lasselsberger, v rozhovoru pro RAKO noviny.

RAKO je součástí české i světové historie, nemusí se ovšem dívat jen zpátky. Celých 138 let existence značky se RAKO rozvíjí, je součástí klenotů patřících i do národního dědictví, jako je Obecní dům, kavárna Imperial nebo vila Tugendhat, ale mnoha současných významných realizací.

red