Horácká aréna v Jihlavě

Jihlava má jasno. Nová multifunkční aréna vyjde na takřka 2 miliardy

Horáckou multifunkční arénu (HMA) v Jihlavě postaví olomoucká firma GEMO, která podala ve výběrovém řízení nejnižší nabídku v hodnotě 1,909 miliardy korun bez DPH. O stavbu mělo zájem pět uchazečů, uzavření smlouvy s vybraným dodavatelem schválila rada města.

„Hlasování, které probíhalo na radě města, bylo jednomyslné. To znamená, že tento postup, který zde byl představen, má stoprocentní podporu současného vedení města,“ řekl Radek Popelka, náměstek primátora z hnutí ANO. Účastníci ještě mají 15 dní na odvolání. Pokud bude možné stavbu arény zahájit na přelomu června a července, měla by být dokončená do září 2025.

Podle nastavených lhůt by stavební práce mohly začít v červnu nebo na přelomu června a července. Nejdřív se bude bourat starý stadion, na jehož místě aréna podle návrhu architektonického studia Chybik+Kristof vznikne. Na demolici a novou výstavbu bude mít firma 26 měsíců.

Na arénu má město slíbené dotace za 800 milionů korun – půl miliardy od kraje a 300 milionů od Národní sportovní agentury (NSA). Zbývající náklady kryje úvěry a vlastními penězi. „Rádi bychom snížili ten podíl města, tak, jak už jsme několikrát deklarovali. Pevně věříme, že se nám ještě nějaké zdroje podaří získat,“ uvedl primátor Petr Ryška.

Částky byly vyšší, město si vzalo úvěr

Mezi dalšími uchazeči o stavbu arény bylo sdružení firem Syner a Geosan Group s cenou 1,988 miliardy korun. Sdružení HMA – Metrostav DIZ, OHLA ŽS, Podzimek poslalo cenovou nabídku 2,083 miliardy Kč, BAK stavební společnost, a.s., nabídla jihlavskou arénu postavit za 2,199 miliardy korun a akciová společnost PKS stavby za 2,242 miliardy Kč. Jde o nabídky bez DPH.

Nabídky dostala radnice loni v červenci. Výběr se protáhl, protože částky byly vyšší, než Jihlava původně očekávala. Chybějící půl miliardy se město rozhodlo pokrýt dalším úvěrem a penězi, které mu zůstaly z loňského hospodaření.

Starý zimní stadion v Jihlavě je od loňska kvůli špatnému zastřešení zavřený, hokejová Dukla hraje zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci. Nová aréna nebude sloužit jen hokeji a dalším sportům, počítá se tam i s konáním kulturních a společenských akcí. Součástí stavby je také ubytování, stravovací provozy a podzemní parkoviště.

red