Náměstí Arnošta z Pardubic a Husovo náměstí

Méně aut, více prostoru pro lidi. Český Brod připravuje soutěž na rekonstrukci náměstí

Český Brod připravuje rozsáhlou rekonstrukci náměstí Arnošta z Pardubic a Husova náměstí. Plochy, které tvoří centrum města, nevyhovují současným požadavkům, chybí v nich například prostor pro setkávání. Město proto začalo připravovat architektonickou soutěž na novou podobu náměstí.

„Hlavním problémem je nedostatek ploch, které by umožnily setkávání a pořádání akcí, není to prostor moc příjemný pro pobyt a současně velkou část zabírají parkovací místa,“ řekl Klinecký. Parkující auta se podle něj nepodaří dostat z náměstí zcela, protože na náměstí jsou obchody, úřady a bydlí tam lidé. „Alespoň část parkovacích ploch ale přemístit jinam půjde,“ uvedl starosta Tomáš Klinecký (Lepší Brod).

Architektonickou soutěž na novou podobu náměstí by podle Klineckého město mohlo vyhlásit na jaře, projektovou dokumentaci pak chce mít do roku až dvou let. „Počítáme s tím, že financování by se mohlo podařit získat z IROP z programu integrovaných teritoriálních investic, odkud bychom rádi čerpali ještě na další dva projekty,“ doplnil.

Prostor pro lidi

Město už rekonstrukci náměstí v minulosti připravovalo, kvůli nedostatku peněz na ni ale nedošlo. Původní projektová dokumentace je podle Klineckého zhruba 15 let stará a zastaralá.

Město má zájem stanovit vizi budoucí podoby náměstí, která bude reprezentativní a nabídne lepší podmínky pro pobyt i pohyb všem návštěvníkům. Na náměstí by měl vzniknout prostor pro lidi, kteří sem přicházejí vyřídit své záležitosti, nakoupit, setkat se a pobýt zde, případně tudy chtějí jen pohodlně projít.

Budoucí podobu náměstí stanoví studie, která vzejde z architektonické soutěže. Její zadání bude respektovat potřeby současných i potenciálních uživatelů tohoto ústředního veřejného prostoru města. Soutěžící architekti budou mít za úkol ve svých studiích vyvážit jak představy veřejnosti tak existující historické, kulturní i přírodní hodnoty. Zároveň budou muset přijít s takovým řešením, které se vypořádá se současnými problémy a vytvoří prostor, který bude sloužit lidem další desítky či stovky let.

red