Obr. 2 Realizace domu ze systému Porotherm
Galerie(8)

Na stavbě domu není vhodné šetřit, výdaje usnadní odběr od jednoho dodavatele

Partneři sekce:

Po prvním těžkém rozhodnutí „budu stavět“ následují vždy rozvahy a hledání kompromisů mezi přáním a možností. Jde o sladění „přání – parcela – peníze“.

První etapa již obvykle začíná u projektanta či architekta. Po nalezení optimální dispozice následuje volba použití materiálů. Dost často hledí investor především na cenu a teprve potom na kvalitu. Je omezený svým rozpočtem a jako první hledá nejlevnější variantu pro obvodové zdivo, vnitřní stěny, vodorovné konstrukce.

Přitom došlo k významnému posunu hodnoty ceny práce – před 30 lety byla cena materiálu jednoznačně nejvýznamnější, dnes ale většinou rozhoduje cena práce. V podvědomí lidí však stále převládá pocit, že největší úspory se dají získat na levnějším materiálu.

Obr. 1 Model vazby soklového rohu Porotherm T Profi 3850.jpg
Obr. 2 Realizace domu ze systému Porotherm
Obr. 3 Obvodové zdivo Porotherm T Profi
Obr. 4 Systémové
Obr. 5 Dva druhy stropu Porotherm s keramickými vložkami MIAKO
Obr. 6 Keramický 55 m dlouhý překlad Porotherm KP XL
Obr. 7 Zastropení členitého půdorysu stropem Porotherm s keramickými vložkami MIAKO

Okamžité vs. dlouhodobé úspory

Podle zkušeností ze zahraničí při porovnání nákladů na výstavbu běžného rodinného domku (v tomto případě myšleno na klíč k nastěhování, tj. včetně ceny parcely, vnitřních povrchových úprav, obkladů, podlah, elektroinstalací, s chodníkem a oplocením, včetně kompletního vnitřního vybavení domácnosti) činí podíl za svislé a vodorovné konstrukce pouze 2 – 6 % z celkové ceny.

Jako příklad lze uvést cenu za kuchyňskou linku – běžně se pohybuje včetně elektropřístrojů kolem 200 000 Kč. To ovšem investor „teď a tady“ nevnímá a hodnotí nejbližší viditelné „úspory“ v jednotkách desítek tisíc. Přitom je to často investice na celý život a jako u každé investice je třeba hlídat i její zhodnocení v čase.

A co u stavby znamená zvýšení hodnoty v čase? Především je to bezúdržbová životnost a finanční zhodnocení pro případ prodeje za 10 až 20 let či ještě později. Zde nelze než doporučit nahlédnutí do inzerátů s prodejem či pronájmem nemovitostí.

Zde lze zjistit, že prodávající či pronajímatel se často chlubí „…v cihlovém domě…“. Při výběru je proto nutné si také uvědomit, že jsou věci, které můžete po určité době vyměnit (např. zmíněnou kuchyň), ale zdivo či stropy již tak snadno vyměnit nelze.

Vše od jednoho dodavatele

Stejně jako při koupi fotoaparátu kupující pořizuje nejen samotný přístroj, ale i navazující příslušenství (objektivy apod.) od stejného výrobce, měl by být stejný postup použit i v dalších oblastech běžného života.

I když to třeba není tak nutné jako u fotoaparátu, nákup příslušenství k autu je rovněž vhodné provést v jedné značkové prodejně s jistotou minimalizace možných problémů a jednoduchého řešení případných reklamací. Neméně důležité je to u stavby domu.

Stavba domu je významná událost, přesto se lze v praxi setkat s řadou případů, kde investor „lepí“ dům ze všeho možného, a pokud možno, co nejlevnějšího. Přitom touto úsporou může zcela znehodnotit svou investici. Jako jednoduchý příklad může posloužit v současnosti oblíbený typ výstavby tzv. bungalovů.

Často je volena varianta „levného“ sádrokartonového stropu, tj. podhledu zavěšeného na konstrukci krovu. Přitom, kdyby si stavebník nechal udělat cenovou nabídku na „těžký“ keramobetonový strop, zjistil by opět, že jde o rozdíl řádově v desítkách tisíc.

A z hlediska hodnoty domu jde o zcela jinou dimenzi – a to jak z důvodu lepšího mikroklimatu a akustické pohody (déšť, vítr), tak i z hlediska využitelnosti a zejména statiky. Najednou máme „barák“ navíc.

A za cenu menší, než kolik dáme za kuchyň. A je třeba zdůraznit, že teprve po nastěhování každý zjistí, jak je vlastně v takovém domku málo místa – a pak se hodí půda na uskladnění sezónních věcí (lyže, kola, náhradní pneumatiky atd.).

Proto jako optimální varianta pro volbu stavebního materiálu je najít výrobce, který je schopen nabídnout propracovaný systém, což znamená, že z jeho výrobků postavím „celý“ dům. Výrobce, který na základě dlouholetých zkušeností ze stovek staveb ví, co staviteli pomůže, co mu ušetří a hlavně zkvalitní užívání jeho domu.

Obr. 3 Obvodové zdivo Porotherm T Profi
Obr. 3 Obvodové zdivo Porotherm T Profi |

Řešení a realizace

Jako příklad komplexního řešení stavby může posloužit například firma Wienerberger, s. r. o., s výrobky značky Porotherm (stěny a vodorovné konstrukce), Tondach (střešní konstrukce), Terca (lícové zdivo nebo pásky) a Penter (dlažba). Prakticky se tedy dá říct, že s takovým dodavatelem lze postavit objekt od základů až po střechu ve špičkové kvalitě (obr. 2).

Pro obvodové zdivo lze použít cihelné bloky. Vnitřní stěny je možné realizovat v široké škále rozměrů jak z běžných cihel, tak akustických, které v interiéru zajistí příjemné ticho. Ke stěnám také patří samozřejmě i okna či dveře, nad kterými je třeba použít překlady.

Přečtěte si také: Zdění obvodových zdí na pěnu

Výrobní sortiment jednoho dodavatele opět obsahuje vše potřebné – lehké překlady do příček, samonosné keramické překlady do nosných stěn, a dokonce i speciální do okenních otvorů pro umístění předokenních rolet či žaluzií.

Málokdo ví, že předokenní rolety znamenají výrazné zlepšení tepelných parametrů oken. Protože u běžných domků jsou tepelné ztráty (či v létě naopak zisky) okny velmi významné, a protože současně rolety chrání okno před nepřízní počasí, dá se říci, že se jejich instalace opravdu vyplatí.

A že jsou rolety či žaluzie drahé? Nevadí, stačí osadit překlady se schránkou pro rolety či žaluzie, připravit elektroinstalaci a rolety či žaluzie (schránka je univerzální) osadit bez stavebních úprav až na to budou peníze (obr. 4). V sortimentu pak lze nalézt i opravdu dlouhé překlady nad okna či vjezdy do garáže (obr. 6).

Stěnami to ale samozřejmě neskončí. Stropy s keramickými vložkami MIAKO (obr. 7) svou konstrukcí odpovídají klasickému filigránovému železobetonovému stropu. Přinášejí tím jednak dokonalé stažení objektu, tak i významné vylepšení mikroklimatu v obytných místnostech.

Sluší se zmínit, že jako jediný výrobce v Česku firma Wienerberger vyrábí dva typy keramobetonových stropů – s celoplošnou nadbetonávkou či, zejména pro svépomoc nebo pro rekonstrukce vhodnou variantu, bez celoplošné nadbetonávky (obr. 5).

Všechny tyto prvky jsou konstrukčně sladěny, doplněny optimálními variantami řešení soklů (obr. 2), překladů, napojení stěn, stropů (obr. 4). A na každém domě je samozřejmě i střecha. I v takovém případě lze najít dodavatele, který má na výběr i střešní krytiny, včetně navazujících doplňků a fólií, vhodné do jakéhokoliv prostředí a běžného spádu střechy.

Patrně nejvýraznější změnou oproti nákupu výrobků od různých firem a dodavatelů je síť technických poradců, kteří se zákazníkovi budou rádi věnovat a v případě zájmu zákazníkovi i rádi poradí a vše vysvětlí.

Obr. 7 Zastropení členitého půdorysu stropem Porotherm s keramickými vložkami MIAKO
Obr. 7 Zastropení členitého půdorysu stropem Porotherm s keramickými vložkami MIAKO |

Wienerberger doporučuje

Cihelné bloky Porotherm T Profi v současnosti patří mezi nejmodernější a stále více používané tepelněizolační cihly v Evropě (obr. 1, 3). Vložená tepelná izolace z minerální vaty vyhovuje dostatečně s rezervou pro všechny typy budov, včetně pasivních. Současně díky zesíleným žebrům z lehčené keramiky vykazují i vysokou únosnost.

Text + foto: Wienerberger

Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 2/2019.