Hager Winternitzova vila DSC3030

Podsvícené retro otočné vypínače berker korunují interiéry Winternitzovy vily

Unikátní Winternitzova vila z dílny architekta Adolfa Loose se nyní může pochlubit dalším jedinečným prvkem ve svém interiéru: kulatými otočnými vypínači berker s podsvícením.

Vypínače s podsvícením si společnost Hager „nadělila“ k dvojvýročí z roku 2019. „V tomto roce jsme si připomínali hned dvě významná jubilea: sto let existence slavila jak designová škola Bauhaus, tak i vypínače berker,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice.

„Jsme hrdí na to, že sám Walter Gropius, zakladatel školy Bauhaus, používal ve svých architektonických dílech právě vypínače berker. Však také naše vypínače serie 1930 a serie glas byly použity při důkladné rekonstrukci budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau. I v České republice je můžete najít v mnoha architektonických skvostech…mimo jiné ve vile Tugendhat nebo zde ve Winternitzově vile,“ dodává Thomas Grund.

Hager Winternitzova vila DSC3049
Zdroj: Hager Electro

Winternitzova vila má za sebou pohnutý osud. Objednal si ji u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník JUDr. Josef Winternitz pro svoji rodinu.  Tato vila představuje poslední budovu, kterou klasik moderní architektury a čelný představitel architektonického purismu Adolf Loos realizoval.

Rodina vilu obývala do roku 1941. Po válce se vrátily zpět do Prahy pouze Winternitzova manželka a dcera, ale již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Až do roku 1997 byste ve vile našli mateřskou školu. Poté se vila vrátila do rukou původních majitelů.

Hager Winternitzova vila DSC3069
Zdroj: Hager Electro

Od roku 2017 je otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo na některé zde probíhající kulturní akci. Ve vile je možné se ubytovat nebo si ji pronajmout na svatbu či večírek. Stálou výstavní expozicí ve 2. patře vily se majitelé snaží o to, aby se nezapomnělo na pohnuté dějiny 20. století, které se drsně zapsaly do historie rodiny i celého objektu.

Celkovému znovuotevření významné funkcionalistické památky veřejnosti však předcházela důkladná rekonstrukce v letech 1999 – 2002. Během rekonstrukce padla volba na vypínače, zásuvky a další domovní přístroje berker serie glas s černými akcenty.

Hager Winternitzova vila DSC3206 2
Zdroj: Hager Electro

„Vypínače berker serie glas byly jednoznačnou volbou, protože z archivních fotografií je patrné, že původně byly ve vile přesně ty samé,“ vzpomíná na rekonstrukční práce David Cysař, jeden ze spolumajitelů vily. „Zavolal jsem tedy do firmy Hager a propojil se s Thomasem Grundem.

Ten byl naším záměrem o otevření budovy veřejnosti a vytvoření zde jakéhosi kulturního centra zcela nadšen a firma Hager nám dodala do celé vily vypínače zcela zdarma.

Tento filantropický přístup mě opravdu dojal a upevnil mou víru, že když se člověk pouští do smysluplných projektů, vždy se najdou další, kteří jeho konání pochopí a podpoří,“ pokračuje David Cysař.

Hager Winternitzova vila DSC3186
Zdroj: Hager Electro

Nově můžete ve vile obdivovat vypínače serie glas v působivé variantě s podsvícením.

„Pokud se vám vždy líbily kulaté serie vypínačů berker – jmenovitě designové řady serie 1930, serie glas a R.classic – pak z jejich podsvícené varianty budete unešeni,“ usmívá se Thomas Grund. „Podsvícené vypínače, které nově na několika místech ve vile máme, mě zcela nadchly.

Hager Winternitzova vila DSC3196
Zdroj: Hager Electro

Díky tomu, že jsme majitelé objektu, tak jsme se rozhodli v tomto případě opustit cestu absolutních replik a zasadili jsme do interiéru vypínač sice tvarově přesný, ale s moderní technologií.

Věřím, že Adolf Loos by nám dozajista dal požehnání,“ uzavírá David Cysař.

Na konec David Cysař Thomas Grund
David Cysař a Thomas Grund | Zdroj: Hager Electro

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro