Partneři sekce:
  • Stavmat
  • REHAU

Nejekologičtější budova světa

Nejekologičtější budova světa

Nejekologičtější, nejšetrnější, nejinteligentnější. To všechno jsou přívlastky, které se váží k pařížské centrále společnosti Schneider Electric přezdívané HIVE. Tato budova totiž jako vůbec první získala nejvyšší možné ohodnocení „Outstanding“ při certifikaci BREEAM. Tento certifikát uděluje mezinárodní komise, která komplexně hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.

Budova HIVE, v češtině hnízdo nebo také úl, byla dostavěna na předměstí Paříže v Rueil-Malmaison v závěru roku 2008. Že jde o výjimečnou budovu, potvrdil i zisk certifikace podle ISO 50 001 v roce 2011. Její úspěch tkví především ve využitých technologiích, které jsou automaticky řízeny z jednoho centrálního dispečinku. Samozřejmostí je snížení výkonu topení v případě, že personál omylem nechá v místnosti otevřené okno.
Zaměstnanci mají vstupní karty s bezkontaktní radiofrekvenční technologií RFID, které jsou automaticky detekovány při jejich příchodu či odchodu z kanceláře. Systém osvětlení, regulace vytápění, větrání a klimatizace tzv. HVAC automaticky reaguje na přítomnost zaměstnanců díky bezdrátovým čtečkám karet. Systém energetického monitoringu nejen budovu monitoruje a analyzuje, ale je i schopen přijmout příslušná energetická rozhodnutí a uskutečnit případná opatření na snížení spotřeby energie.

Certifikace BREEAM
Toto ekologické hodnocení budov se používá od roku 1990 a po celém světě je na 200 tisíc budov s touto certifikací. Speciální komise se při šetření šetrnosti budov zaměřuje zejména na nakládání s energiemi či vodou, nebo užití materiálů, znečištění dopravou v okolí. Jedním z hodnocených kritérií je i vnitřní prostředí, posuzuje se tedy i zdravé a pohodlné bytí v objektu. Podle součtu a poměru s maximem možného se pak budova zařadí do jedné z šesti kategorií: Accetable, Pass, Good, Very Good, Excellent a Outstanding. Tak jak to bývá, za maximum je považováno 100 %, přičemž budova se stupněm Pass musí dosáhnout alespoň 30 % ideálu, u budovy s hodnocením Very Good to musí být 55 % a do nejvyšší kategorie Outstanding se řadí budovy, které překročí 85 %. Poslední zmiňované doposud žádná budova neměla, jako první na světě se jí stala centrála Schneider Electric.

Systémy od Schneider Electric zajistily vysoké hodnocení při certifikaci BREEAM i budově Komerční banky v pražských Stodůlkách. Více si můžete přečíst zde.

-vb-
zdoj a foto: schneider-electric.com

Komentáře