Partneři sekce:

Pružná hydroizolace pod keramické obklady a dlažby v koupelnách a sprchách

K zabránění hromadění vlhkosti ve stavebních konstrukcích pod keramickými obklady a dlažbami, omezení kondenzace vodních par v důsledku rozdílných teplot a zamezení vzniku plísní je vhodné podklad ošetřit tekutou plošnou hydroizolací v kombinaci s izolačními pásy, které se aplikují do koutů, rohů a pod dilatace.

Krok 5: Druhá hydroizolační vrstva

Po dostatečném vyschnutí první vrstvy (přibližně 1 hod.) se nanese druhá vrstva, která musí dostatečně překrýt první nátěr včetně izolačních pásů a manžet. Po vyschnutí druhého nátěru (přibližně 1 až 2 hod.) se může začít lepit obklad nebo dlažba.

05 Druhá hydroizolační vrstva
05 Druhá hydroizolační vrstva |

Krok 6: Lepení obkladu a dlažby

Na podklad se nanese hladkou stranou hladítka v tenké vrstvě kontaktní vrstva lepidla. Na čerstvou kontaktní vrstvu se zubovou stranou hladítka nanese v jednom směru rovnoměrně další vrstva lepidla. Keramický obklad nebo dlažba se lehkým posuvným pohybem usadí do lepidla a vyrovnají se.

06 Lepení obkladu a dlažby
06 Lepení obkladu a dlažby |

Krok 7: Spárování

Po zaschnutí lepidla se keramické prvky vyspárují. Spárovací malta se nanese v diagonálním směru na spáry gumovým hladítkem. Po dostatečném zaschnutí (zkouška prstem) se povrch obkladu a dlažby vyčistí mírně vlhkou houbou. Po vytvrzení se mírně vlhkou houbou z povrchu odstraní maltový povlak.

07 Spárování
07 Spárování |

Krok 8: Elastické těsnění

Rohové, spojovací a dilatační spáry se utěsní trvale elastickým silikonovým tmelem. Adhezní plochy se vyčistí. Těsnicí tmel se vytlačí z aplikační pistole do spár. Před vytvořením povlaku na povrchu těsnicího tmelu se tmel navlhčí vodou smíchanou se saponátem a vyhladí se vhodným nástrojem nebo prstem.

08 Elastické těsnění
08 Elastické těsnění |

 

Text + foto: Basf – PCI

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2018.

RubrikyDlažba