Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton

Od mozaiky k velkoformátům

Od mozaiky k velkoformátům

Doby, kdy si designéři museli vystačit jen s omezenou škálou obkladů a dlažeb, jsou již nenávratně pryč. Dnešní návrhář může vesele popustit uzdu fantazii. Klasická wellness se vždy nesla v duchu mozaiky, a to jak skleněné, tak keramické. Mozaiky jsou vděčné, nadčasové, a z hlediska dodržení bezdutinové pokládky ideální.

Bezdutinová pokládka je v případě wellness a bazénů velmi důležitá. Díky ní jsou eliminována místa, kde by se mohly množit zdraví škodlivé organizmy. Například parní lázně jsou velmi zatěžované vodními parami, proto je i zde třeba myslet na silně zatížené prostředí. V současné době však designéři chtějí stále častěji vytvářet moderní prostory s využitím všech povrchů, které dnešní technologie nabízejí. Ke slovu se tak dostává mozaika použitá na tvarově náročných prvcích kombinovaná s úctyhodnými formáty až 160 x 320 cm. Prostor tak získává novou dimenzi, ve které jsou kombinovány prakticky bezespáré plochy s detaily tvořenými mozaikou.

Čtyři pravidla
Aby vše fungovalo a zároveň byly dodrženy ty nejpřísnější hygienické požadavky, je třeba řídit se některými pravidly: 1) provádět takzvanou „bezdutinovou“ montáž, která eliminuje možnost množení mikroorganismů pod obkladem, 2) doporučuje se používat materiály s prakticky nulovou nasákavostí zajišťující minimální ulpívání nečistot zvláště u spárovacích hmot, 3) vždy používat lepidla, která dokážou vyzrát i bez přístupu vzduchu, protože klasicky nastavené cementové hmoty nedokážou pod velkoformátovou keramikou vyzrát ani po několika měsících, 4) při lepení velmi těžkých obkladů na stěnu používat lepidla, která dokážou takto těžké obklady na stěně udržet, ideální volbou jsou lepidla s nanostrukturální vazbou.

Nové technologie
Značka PCI se specializuje na výrobu produktů pro náročná použití a stále pracuje na vývoji technologií umožňujících maximálně bezpečnou pokládku obkladů a dlažeb. V portfoliu má celou řadu produktů určených právě pro wellness v kombinaci s produkty pro velkoformátovou keramiku. Jedná se o hydroizolace, které jsou základem funkčního systému. Speciální hydroizolace pro prostory, jako jsou parní komory PCI Pecialstic® W a PCI Apoflex® W/F, splňují ty nejpřísnější požadavky na ochranu konstrukce před vodními parami. PCI Pecilastic® W je hydroizolační pás, k jehož montáži na konstrukci stačí cementové lepidlo klasifikace S1, kterým je například bílé cementové lepidlo PCI Pericol® Flex S1, novinka v sortimentu výrobce. PCI Apoflex® W/F je vysoce chemicky odolnou polyuretanovou hydroizolací. Hydroizolace PCI Seccoral® 2K Rapid a PCI Lastogum® jsou pak určeny pro ostatní vodou zatížené prostory. Pro lepení mozaiky je v portfoliu PCI speciální nanostrukturální lepidlo PCI Nanolight® White, které disponuje vysokou přilnavostí i k velmi hladkým povrchům a díky nanostrukturální vazbě je prakticky nenasákavé. PCI Nanolight® White je navíc brilantně bílé, díky čemuž nedochází ke ztrátě barevnosti u průhledných obkladových prvků.

Designové spáry
Pro lepení velkoformátové keramiky jsou vhodná lepidla PCI Flexmörtel S1® Flott a PCI Nanolight®. PCI Flexmörtel S1® Flott je lepidlo určené pro lepení dlažeb bez omezení velikostí, které dokáže zajistit pokrytí dlažby v celé ploše bez tvorby dutých míst. PCI Nanolight® je šedá verze výše zmíněného lepidla, které dokáže velmi dobře vyzrávat bez přístupu vzduchu a dokáže na stěně udržet jakýkoli keramický obklad bez omezení velikostí. Při lepení metodou ­Buttering-Floating lze i tímto lepidlem lepit bez tvorby dutých míst s vysokou pevností spoje a jeho nulovou nasákavostí. Pro lepení v bazénech se slanou vodou nebo pro parní sauny je určený výrobek PCI ­Durapox® NT/NT Plus. Jedná se o lepidlo a spárovací hmotu zároveň na epoxidovém základě. Spárování ploch ve wellness je zpravidla navrhováno vždy v epoxidové spárovací hmotě. Od letošního roku přichází značka PCI s přelomovou novinkou mezi epoxidovými spárovacími hmotami – PCI Durapox® Premium. Tento výrobek se vykazuje shodným zpracováním jako u cementových hmot, nicméně s trvanlivostí epoxidových materiálů. Je přímo určená pro designové spáry a díky své barevné škále nebude omezovat designéra v jeho kreativitě.

TEXT: RED
FOTO: BASF

RubrikyDlažba