Partneři sekce:
  • Prefa

Asfaltované šindele

Asfaltované šindele

Nejsou žádnou novinkou. Jako jiné stavební materiály, i asfaltované šindele prošly svým vývojem, který umožňuje jejich jednodušší aplikaci. O vhodnosti a způsobu jejich použití jsme si popovídali s Ing. Pavlem Pekarem, produktovým manažerem Icopal a.s.

Na jaké střechy jsou asfaltované šindele určené?

Asfaltované šindele jsou vhodné pro novostavby i rekonstrukce starších střech se sklonem od 15° do 90°. Povrchová úprava šindelů zlepšuje odolnost asfaltové vrstvy proti povětrnostním vlivům. Šindele jsou odolné proti vlhkosti, UV záření, dobře snášejí sníh a led, ale na druhé straně i letní vedra. Zároveň jsou charakteristické optimálními akustickými vlastnostmi. Nebudete slyšet bubnování dešťových kapek na střeše, nemusíte mít strach z krupobití, ani ze silných nárazů větru. Jednou z významných vlastností asfaltovaných šindelů je i jejich tvarovatelnost a přizpůsobení se tvaru a povrchu každé střechy.

Ing. Pavol Pekar

 Ing. Pavol Pekar

Do jakých oblastí jsou/nejsou určeny?

Šindele patří k oblíbeným materiálům i díky své zajímavé ceně. Jsou vhodné do každého ročního období, včetně zimy, kdy je střecha vystavená silnému větru a sněhu. Tento způsob zastřešení lze použít v různých teplotních pásmech, v severnějších, ale i jižnějších oblastech. Jsou oblíbené i pro svou nižší hmotnost, menší zatížení krovu, ale i poměrně dlouhou životnost.

Jak náročná je jejich aplikace?

I šindelů – jako lehké střešní krytiny – se týkají inovace. Díky nejnovějším vylepšením některé druhy šindelů umožňují rychlou, velmi praktickou a nenáročnou montáž. Nejnovější druhy jsou totiž vylepšeny o samolepicí povrch umístěný na spodní straně šindelů, který zabezpečuje účinnější spojení jednotlivých šindelů mezi sebou. Velké lepicí plochy značně urychlují montáž krytiny a přispívají k snazší aplikaci na střechu. Montáž asfaltových šindelů je díky tomu jednoduchá a zabere minimum času.

Asfaltované šindele se ukládají na celoplošné bednění ze dřeva, vodovzdorné překližky nebo OSB desek, a to tak, aby vrchní řada částečně překrývala tu spodní.

Na jaký podklad se šindele kladou?

Ukládají se na celoplošné bednění ze dřeva, vodovzdorné překližky nebo OSB desek. A to tak, aby vrchní řada částečně překrývala tu spodní. Pokud aplikujete šindele se samolepicími plochami, během aplikace je potřebné strhnout ochrannou fólii a aktivovat tak lepicí plochy. Šindele se přichytávají pozinkovanými nebo hliníkovými hřebíky určené délky. U šikmé střechy se sklonem větším než 60° obvykle platí, že se počet hřebíků na jednom šindeli musí vždy zdvojnásobit.

Pokud se aplikují šindele se samolepicími plochami, během aplikace je potřebné strhnout ochrannou fólii a aktivovat tak lepicí plochy.

Na co je potřebné dávat při aplikaci pozor?

Specifickou pozornost je nutné věnovat spojení střešní krytiny s detaily či prostupujícími konstrukcemi na střeše (komín, střešní okno, štítové zdivo…). Spoje musí být maximálně vodotěsné. Ačkoli aplikace asfaltovaných šindelů není náročná ani zdlouhavá, musí se vložit do rukou odborně vyškolené realizační firmy a vždy je potřebné postupovat podle aplikačního návodu výrobce. Do rekonstrukce šikmé střechy se v žádném případě nepouštějte osobně. Většina firem má na svých webových stránkách kontakty na vyškolené a osvědčené realizační firmy. Nejčastější chybou je i šetření tam, kde se šetřit nemá. Radím nevybírat si vždy nejlevnější možnost, co se týká skladby střechy. Pozor je nutné si dát hlavně na materiály s nedostatečnými parametry.

TEXT: wad
Foto: Icopal a.s.