Partneři sekce:
  • Prefa

Co nesmí chybět ve skladbě střešního pláště

Co nesmí chybět ve skladbě střešního pláště

Dříve než začnete s laťováním a samotnou pokládkou krytiny, je potřeba zvolit správnou skladbu střešního pláště. Je důležité si uvědomit, k čemu bude podkrovní prostor v budoucnu sloužit a dle toho zvolit správné řešení.

Bude-li podkroví neobydlené, tedy nevytápěné a nezateplené, není třeba řešit složitou střešní skladbu, ale je dobré použít kvalitní difúzní fólie, které jsou kontaktní, plně paropropustné tzn., umožňují prostup vodních par min. 1200g/m2 za 24 hod. Rozhodnete-li si v budoucnu takovýto střešní prostor změnit na obydlené podkroví, lze to díky takto zvolené folii provést bez větších problémů. V případě, že podkroví bude obydlené, je použití takovéto difúzní folie nezbytné a není dobré tuto část střešního pláště podceňovat.

Použití kvalitních difúzních fólií je často podceňováno
Na tuto vrstvu ve skladbě střechy je často nahlíženo jako na doplňkový materiál. Nicméně je třeba si uvědomit, že tato vrstva ve střeše plní několik funkcí a výrazně přispívá ke správné funkčnosti střešního pláště a zvyšuje jeho životnost. Nejdůležitější funkcí je samozřejmě tzv. pojistná hydroizolace – tedy sekundární vrstva, která dokáže odvést vodu. Další nezbytnou funkcí je tzv. větrotěsnost, kdy difúzní fólie chraní tep. izolaci proti vnikání větru a následným tep. ztrátám prouděním. Ochrana proti hmyzu a prachu jsou rovněž další funkce, které výrazně ovlivní životnost funkčnost stř. pláště. Pro montáž krytin Lindab doporučujeme používat difúzní fólie Lindab (Tyvek® Solid).

Proč doporučujeme ke krytinám Lindab difúzní fólie Lindab (Tyvek® Solid)
1. Jednovrstvá membrána s nadstandartní tl. funkční vrstvy 220 μm,
2. Role mají nízkou hmotnost a snadno se s nimi manipuluje.
3. Teplotní odolnost od -40°C do 100°C (většina jiných fólií jen do 80°C)
4. Provozní životnost přesahující 50 let
5. Bezpečný a prověřený materiál po více než 40 let po celém světě

 Funkční vrstva Tyvek® Solid 220 μm Funkční vrtva 3-vrstvých fólií 20-60 μm
Popis:
Unikátní jednovrstvá difúzní membrána DuPont™ Tyvek® Solid je větrotěsná, mechanicky odolná, přirozeně paropropustná, ale přitom voděodolná. Svou spolehlivou ochrannou schopností a bezproblémovou instalací přináší uživateli klid a pohodu. Byla vyvinuta společností DuPont již před 40 lety a od té doby svou přítomností v pláštích budov výrazně ovlivňuje způsob navrhování, projektování a stavění konstrukcí po celém světě.

Zdroj: Lindab