Partneři sekce:

Slovenští stavbaři ukončili ražbu tunelu ve Švédsku s měsíčním předstihem

Slovenští stavbaři ukončili ražbu tunelu ve Švédsku s měsíčním předstihem

Ražbu tunelů v rámci projektu Norra Länken NL11 ve Stokholmu ukončili tuneláři ze společnosti Skanska místo původně plánovaného prosince 2008 již v říjnu. Po propojení všech částí stavby vznikne velký obchvat Stokholmu s přístupem k nejdůležitějším švédským mořským přístavům (Vartahamnen a Frihamnen), branám lodní dopravy do Finska a Ruska. Spuštění projektu Norra Länken NL11 do provozu z poloviny odlehčí pozemní dopravu v širším centru Stokholmu. Dokončení celého dopravního spojení je plánováno na rok 2015.


Norra Länken je pokračováním jižního silničního spojení Södra Länken a západního Essingeleden. Norra Länken tvoří dohromady 11 km silničních tunelů, z toho je 9 km tunelů ražených a 2 km hloubených. Práce probíhají v městské zástavbě na frektventovaných stokholmských ulicích a za plného provozu.

„Naše část, kterou jsme razili, se skládala z hlavního silničního tunelu o délce 350 m profilu 110 m2, ventilačního tunelu o délce 160 m a spojovacích chodeb mezi hlavním tunelem a již existujícím tunelem Eugenia – který byl během celé výstavby raké v plném provozu – v celkové délce asi 60 metrů,“ vysvětlil Peter Balušík, projektový manažer ze společnosti Skanska BS.

Ražbu zkomplikovala těsná blízkost jak tunelu Eugenia, tak i areálu hlavní stokholmské nemocnice Karolinska. „Proto byly při každém odstřelu přísně sledované vibrace a podle jejich hodnot byly upravované postupy, vrtná schémata i způsob nabíjení vrtů trhavinou. Práce mohly probíhat jen přes den – museli jsme brát ohled na blízkost městské zástavby. I přesto se nám podařilo dílo dokončit ke spokojenosti klienta i v předstihu oproti harmonogramu,“ dodal Peter Balušík.

S ražbou se začalo v únoru 2008 a v říjnu téhož roku byla ukončena. V současnosti probíhají zajišťovací a dokončovací práce (stříkaný beton a svorníky), které budou ukončeny v polovině prosince 2008. Stavba bude pokračovat příští rok betonáží hloubených tunelů; při této příležitosti chce Skanska BS, a. s., opět prokázat svoje kvality.
 
Projekt Norra Länken (Severní linka) ve Stokholmu, část NL 11
Lokalita: Stokholm, Švédsko
Hlavní investor: Vagverket, Sweden (Švédská správa cest)
Generální projektant: SWECO, Sverige
Zhotovitel stavby: Skanska AB, Sverige
Celková cena stavby: 48,8 mil. €
Subdodavatel razicích prací: Skanska BS, a. s., Prievidza, Slovenská republika
Začátek razicích prací: únor 2008
Ukončení razicích prací: prosinec 2008

Zdroj: Skanska SK

RubrikyDoprava