Městský úřad ve Studénce na Novojičínsku prošel v loňském roce modernizací

Radnici ve Studénce zdobí nová fasáda s dlouhovousou omítkou ActivCem

Městský úřad ve Studénce na Novojičínsku prošel v loňském roce modernizací. Objekt úřadu se dočkal snížení energetické náročnosti a celkového zlepšení technických vlastností. Radnice také získala svěží, barevný exteriér a nový vstupní portál. Fasádní řešení včetně zateplovacího systému dodala společnost LB Cemix.

Budova radnice byla postavená v 80. letech minulého století. Čas i zastaralé stavební technologie se na jejím vzhledu razantně podepsaly. Vypadlé tabulky skla z takzvané výzdoby byly tím posledním impulzem k zahájení rekonstrukce.

Předmětem projektu bylo nejen zateplení objektu městského úřadu, ale také výměna oken a venkovních dveřních výplní, vybudování nového vstupního portálu, nové zámkové dlažby a také bezbariérové rampy. V rámci oprav byla ale provedena i částečná výměna elektro kabeláže a datových rozvodů vedených v okenních parapetech objektu a instalována elektronická úřední deska v prostoru před vstupem do objektu.

Předmětem projektu bylo nejen zateplení objektu městského úřadu, ale také výměna oken a venkovních dveřních výplní, vybudování nového vstupního portálu, nové zámkové dlažby a také bezbariérové rampy.

Stavebních prací se na základě úspěšného výběrového řízení zhostila firma NOSTA, s.r.o., se sídlem v Novém Jičíně.

Na fasádu radnice byl použit certifikovaný zateplovací systém Cemixtherm COMFORT EPS, jehož základ tvoří tepelněizolační desky z expandovaného pěnového polystyrénu. Projektantům se velké fádní plochy panelového objektu podařilo rozbít čtyřbarevným řešením fasádních omítek. Střídáním neutrálního světlého odstínu bílé se sytějšími barvami (šedá, červená a okrová) dosáhli projektanti hloubky a objekt získal dynamičtější proporce.

Barevnému řešení museli projektanti uzpůsobit volbu vrchních omítek. Na základě konzultací s technology LB Cemix byla na světlé plochy použita silikonová omítka. Na tmavší a nejvíce osvětlené plochy aplikovala realizační firma Cemix 135 Lepicí a stěrkovací hmotu COMFORT s přidanými výztužnými skelnými vlákny a pastovitou omítku ActivCem, která je díky přídavku vysokopevnostních a modulových alkalivzdorných vláken pružná a odolná vůči mechanickému i teplotnímu namáhání.

Na základě konzultací s technology LB Cemix byla na světlé plochy použita silikonová omítka.

Rekonstrukce radnice byla dokončena na podzim loňského roku a nový vzhled a barevnost se u veřejnosti setkala s pozitivním ohlasem. Zbývá dodat, že projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014-2020.