Partneři sekce:

Známe nejkrásnější a nejkvalitnější fasády Moravskoslezského kraje za rok 2008

Známe nejkrásnější a nejkvalitnější fasády Moravskoslezského kraje za rok 2008

Již sedmý ročník prestižní soutěže o nejkvalitnější a nejkrásnější fasádu Moravskoslezského kraje má své vítěze.


V kategorii rodinných domů si prvenství doslova vybojoval rodinný dům v Horní Lhotě, jehož architektonického ztvárnění se ujala architektka Dana Norská a rekonstrukce firma Adapo. Hlavním dodavatelem materiálů byla firma Weber a investorem Ing. Miroslav Chudaš.

V kategorii Panelových domů zvítězila červenooranžová fasáda paneláku v Havířově – Prostřední Suché, v ulici Jílová 1. Architektem tohoto zdařilého díla byl Ing. Fabík z firmy Projekta Havířov, investorem Společenství vlastníků Jílová 1 a rekonstrukci společně s dodavatelskou firmou Weber provedla společnost THERM.

RD Horní LhotaZámeček, Ostrava – Vítkovice

A v poslední oceněné kategorii Správních a průmyslových objektů si cenu za první místo odneslo architektonické Studio Ranný Vítkovice, a to společně s investorem společností Vítkovice a realizátorem firmou Stavos Stavba. Ti všichni se totiž podíleli na několikaměsíční rekonstrukci více než stošedesátileté budovy vítkovického Rothschildova zámečku, jehož fasáda, z níž doslova dýchá kouzlo minulosti.

V ostravském klubu Parník, kde se slavnostní vyhlášení soutěže konalo, předal všem vítězům ceny hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Osmičlenná porota, v čele s předsedou Ing. arch. Janem Zelinkou, která vybírala vítěze z celkem 76 objektů přihlášených do pěti kategorií – Rodinné domy, Panelové domy, Bytové domy, Správní a průmyslové objekty a nově také Energeticky úsporné projekty, nominovala počátkem března do finále celkem 18 objektů.

Dnes si však ocenění odnesli jen tři z nich… „Při nominacích i při výběru samotných vítězů jsme kladli důraz především na kvalitu použité technologie a materiálů a také na práci a tvůrčí invenci architekta,“ vysvětluje Ing. arch. Jan Zelinka, předseda odborné komise soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje a pokračuje: „Proto jsme se také rozhodli ve dvou kategoriích, Bytové domy a Energeticky úsporné projekty, vítěze nevyhlásit. Shodli jsme se na tom, že žádná z nominovaných staveb v těchto kategoriích nedosahuje ve všech hodnocených kritériích, která jsou skutečně přísná, takových výsledků, abychom vyhlásili vítěze. Snad se to podaří některému objektu v příštím roce,“ dodává předseda komise této prestižní soutěže, jejímž cílem je profesionálně vybrat, ohodnotit a ocenit dobře odvedenou práci na realizaci fasády objektu a zároveň vnést do povědomí široké veřejnosti představu o kvalitní realizaci fasády domu.

Letošní již 7. ročník soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje 2008 byl vyhlášen 27. listopadu 2008, přičemž architekti, projektanti, dodavatelé stavebních materiálů, realizátoři, případně soukromí investoři mohli přihlašovat své projekty až do 30. ledna, kdy byla uzávěrka přihlášek. Důležitou podmínkou pro přihlášení bylo umístění stavby v rámci Moravskoslezského kraje a dokončení fasády v roce 2008. Zároveň se nesmělo jednat o novostavbu, pouze o rekonstrukci fasády.

Všechny přihlášené stavby si pak lidé mohli prohlédnout ve dnech 11. – 14. února na Černé louce v Ostravě, kde byly v rámci výstavy Střechy, pláště, izolace, vystaveny jejich fotografie a nelezli je také na  www.fasadakraje.cz.

Složení poroty:
předseda:

  • Jan Zelinka

členové: 

  • Alena Georgiadisová
  • Tomáš Závada
  • Jiří Figala 
  • Radomír Prešer
  • Vladimír Baginski
  • Milan Hudeczek
  • Pavel Ševčík

Zdroj: www.literatky.cz

RubrikyOmítky