Opatovskou silnici plnou zatáček nahradí moderní obchvat

Opatovskou silnici plnou zatáček nahradí moderní obchvat

Nový silniční obchvat výrazně uleví obyvatelům Opatova v okrese Svitavy. Ti se nyní musí potýkat s komplikacemi, které jim přináší frekventovaná silnice I/43 mezi Lanškrounem a Svitavami, procházející jejich obcí. Čtyři a půl kilometru dlouhý obchvat přivítají také motoristé, kteří obcí po stávající zcela nevyhovující silnici projíždějí. Stavbu v ceně bezmála 400 milionů korun vybuduje společnost Skanska DS od března 2008 do konce roku 2009. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

„Stávající silnice, procházející Opatovem, pochází pravděpodobně již ze středověku. V 19. století dostala štěrkový povrch a od té doby se pouze průběžně asfaltuje. Není divu, že při současném intenzivním provozu osmi tisíc aut denně je noční můrou jak místních obyvatel, tak řidičů. Více zatáček si na takto dlouhém úseku snad už ani nelze představit,“ říká projektový manažer Vítek Vlach ze společnosti Skanska DS.

Obchvat, jehož výstavba začala v březnu letošního roku, je naopak projektován podle nejmodernějších poznatků dopravního stavitelství. Začíná těsně za křižovatkou se silnicí spojující obce Dětřichovec a Opatovec a naváže na již dříve zrekonstruovaný úsek silnice I/43. Silnice bude prakticky rovná a bez výraznějších stoupání a klesání. Kvůli tomu, že je zasazena do velmi členitého terénu, musí její trasa přecházet ze zářezu do násypu a naopak. Součástí stavby budou také tři mosty.

Při přípravě projektu se pochopitelně nezapomnělo ani na životní prostředí. Vznikne zde biokoridor a po dokončení silnice bude na místě vysazena nová zeleň. V průběhu výstavby pak budou platit přísná opatření proti znečištění podzemních vod a dalšímu poškození krajiny.

Technické údaje:
Název projektu: I/43 – Opatov – obchvat
Objednatel: Ředitelství silnic a dálnic ČR – správa Pardubice
Místo: Opatov (Lanškroun – Svitavy)
Zhotovitel: Skanska DS a.s.
Projektant: OPTIMA spol. s r.o., Vysoké Mýto
Doba výstavby: březen 2008 až prosinec 2009
Cena: 399 007 448 korun bez DPH

Zdroj: Skanska DS a.s.