stěhování hypotéka

Byt v ČR se na nájemném zaplatí za asi 25 let, ukázala analýza

Průměrný 65metrový byt v České republice by se na základě aktuálního nájmu v druhém čtvrtletí zaplatil za 24,8 roku, meziročně o pět měsíců rychleji. V období před pandemií koronaviru to bylo 19,5 roku a na jaře 2022, poté, co ceny nemovitostí skokově vzrostly, 30 let. Vyplývá to z analýzy realitního portálu Bezrealitky.cz.

Analýza vznikla na základě zjednodušeného modelu srovnávající současné ceny nájmů a ceny bytů. Do výpočtu nejsou započítané žádné další náklady na provoz bytu ani předpoklad zvýšení nájemného nebo růstu cen nemovitostí.

Celorepubliková hodnota je podle analýzy ilustrační a v krajích jsou výraznější rozdíly. Podle zjednodušeného modelu se investice vrací lidem i nadále nejrychleji u severních krajů republiky. V Ústeckém kraji se byt splatí na nájemném za 16,5 roku, v Karlovarském kraji za 19,4 roku a Moravskoslezském kraji za 20 let.

Praha, Brno, Hradec Králové

Nejpozději se naopak splatí byty v Praze, kde se peníze investorovi vrátí za 29,1 roku. Meziročně tato hodnota stagnuje. Po Praze následuje Jihomoravský kraj, kde se byt zaplatí za 26,8 roku. Konkrétně v Brně podle analýzy vzrostla návratnost meziročně nejvíce, a to skoro o desetinu. Na třetí příčce je Hradec Králové a města v jeho okolí. Byty v tomto regionu si na sebe podle zjednodušeného modelu vydělávají za 24,9 roku.

Podle výkonného ředitele Bezrealitky Martina Ponzera se při investici ale není možné dívat na koeficient návratnosti takto zjednodušujícím způsobem. Data jsou podle něj zajímavá především kvůli tomu, že na trhu dokáží odhalit nepoměr mezi cenou nemovitosti a nájmem.

Čísla tedy naznačují, kde rozdíl cen dotlačí hodnoty nemovitostí a výše nájmů k růstu či kde je naopak předzvěst rovnovážného stavu. V Česku jsou nyní podle něj ceny a nájmy až na výjimky v rovnováze a ta může nějakou dobu trvat. Největší nepoměr je ve Zlínském kraji, na Vysočině a Moravskoslezském kraji.

Ceny bytů opět rostou

Podle posledních dat společnosti Deloitte činil v letošním prvním čtvrtletí průměrný nájem v ČR 295 korun za metr čtvereční. Měsíční nájemné bytu o 60 metrech čtverečních by tak bez poplatků stálo 17.700 korun. Průměrná prodejní cena bytu v ČR byla v loňském čtvrtém čtvrtletí 95.000 korun za metr čtvereční.

Z analýzy portálu Valuo.cz vyplývá, že ceny bytů po poklesech v loňském roce začínají opět růst. Přestože ceny v Praze jsou víceméně stabilní, v Karlových Varech a v Ostravě ceny v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o více než devět procent. Mírný pokles zaznamenala pouze města Jihlava a Ústí nad Labem. Maximálních cen byty dosáhly téměř výhradně v prvním polovině roku 2022 a proti těmto hodnotám kromě několika výjimek aktuální ceny bytů zaznamenaly pokles až o 21 procent. V současnosti jsou ceny srovnatelné s úrovněmi z konce roku 2021.