Ve „finském“ areálu Suomi Hloubětín otevřeli mateřinku pro 100 dětí

Suomi Hloubětín - mateřská školka
Zdroj: YIT

Developer YIT slavnostně představil novou mateřskou školu postavenou v komplexu Suomi Hloubětín. Pro první děti se otevře v září letošního roku. Společnost zároveň pokračuje v rozšiřování budované finské čtvrti a za tímto účelem proběhla akvizice sousedního pozemku. Vyrůst by zde mělo zhruba 100 bytů.

Mateřská škola v centru areálu Suomi Hloubětín byla zkolaudována na sklonku loňského roku. O její elegantní návrh v severském stylu se postaral renomovaný finský architekt a profesor Jyrki Tasa, držitel mnoha architektonických ocenění.

„Společnost mi dala v návrhu školky volnou ruku, takže jsem mohl popustit uzdu své fantazii. Vsadil jsem na oblé a organické tvary, například na kulaté střešní okno, kterým dovnitř proniká přirozené světlo, vytváří jedinečnou a zároveň i trochu slavnostní atmosféru. Díky všem těmto rysům si děti snadno mohou představovat mnoho tvarů z opravdové přírody. Doufám, že své hrátky a dobrodružství si zde naplno užijí,“ uvádí Jyrki Tasa, který s YIT spolupracuje rovněž ve Finsku.

Školka připomínající houbu

Nová mateřská škola zhruba pro 100 dětí se již po letních prázdninách otevře. Její chod zajistí společnost Mateřská škola EduArt, jejíž spoluzakladatelka Ida Smékalová říká: „Je báječné, že ke svým dvěma dosavadním pobočkám můžeme nyní přidat další, navíc v takto krásných prostorách. K naší filozofii patří mimo jiné budování vztahu k přírodě, včetně péče o rostliny, zvířata a životní prostředí. Proto se nám velice líbí i zdejší hezké okolí plné zeleně u říčky Rokytky, kam můžeme vyrážet na edukativní procházky. Oceňujeme také moderní dětské hřiště hned naproti budově. Už se nemůžeme dočkat, až v září přivítáme první děti.“

Suomi Hloubětín - mateřská školka
Suomi Hloubětín – mateřská školka | Zdroj: YIT

Byty ve finském stylu

Na bývalém brownfieldu vyrůstá nová finská čtvrť s projekty Suomi a Lappi Hloubětín a lokalita se tak proměňuje v rezidenční oblast. „Ani s dokončením školky naše práce na areálu nekončí. Pro další etapu Rosala jsme zakoupili sousední pozemek, kde plánujeme postavit přibližně 100 bytů v horizontu 3 let. Pak bude následovat poslední fáze Tampere s výškovou budovou, kterou teď máme také v přípravě. Současně s tím samozřejmě pokračuje výstavba projektu Lappi Hloubětín v těsném sousedství, jenž zahrne téměř 290 nízkoenergetických bytů ve finském stylu ve třech etapách. Aktuálně stavíme první dvě – Kemi a Ranua, na přípravě té třetí Tornio, v podobě solitérní věžové budovy, usilovně pracujeme. Výstavba bude zakončena čtvrtou etapou, kde plánujeme komerční plochy.“

Suomi a Lappi Hloubětín
Suomi a Lappi Hloubětín | Zdroj: YIT

Cílem společnosti je také maximálně pracovat s dešťovou vodou, udržet ji v lokalitě a využít i na zalévání zeleně v areálu. Své viditelné prvky v podobě rigolů, průlehů, koryt, poldrů a centrálního zasakovacího objektu má na povrchu, ale také neviditelný složitý systém trubního vedení pod ním.

Od partnerů ASB

YIT navíc v rámci výstavby bytového komplexu provedla v úzké spolupráci s Odborem životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy revitalizaci části říčky Rokytky. Ta je díky novým nivám a meandrům nejen připravena na lepší zadržování vody v krajině, ale vytváří i lokální biotop pro život vodních živočichů, hmyzu a ptactva a rovněž odpočinkovou zónu pro širokou veřejnost.

Lappi Hloubětín
Lappi Hloubětín | Zdroj: YIT
SUOMI HLOUBĚTÍN
• Počet etap výstavby: 11
• Celková rozloha: více než 9 hektarů
• Celkový počet bytů v 11 etapách: téměř 1000 bytů
• První až devátá etapa: ve výstavbě od roku 2015 do roku 2021
• Dvě etapy (Rosala na novém sousedním pozemku a Tampere s výškovou budovou): v přípravě
• Jednotlivé etapy jsou pojmenované po finských městech (Espoo, Oulu, Turku, Lahti…) a nově vzniklé ulice nesou jména významných finských osobností z oblasti kultury, architektury a vědy (Waltariho, Saarinenova, nám. A. Aalta, park Janssonové…).
LAPPI HLOUBĚTÍN
• Počet etap výstavby: 3 rezidenční + 1 komerční
• Celková rozloha: zhruba 1,2 hektaru
• Celkový počet bytů ve 3 etapách: téměř 290 bytů
• První a druhá etapa (Kemi a Ranua): dokončení ve třetím čtvrtletí roku 2023
• Třetí etapa (Tornio) a čtvrtá komerční (Osto): v přípravě

Dokončení celého areálu Suomi Hloubětín a Lappi Hloubětín je plánováno po dostavbě etapy Tampere zhruba v roce 2029.

red