Historické centrum protkly travelátory

Historické centrum protkly travelátory

Všichni po nich jezdíme. Jsou v metru, v obchodních centrech, v bankách, na úřadech i na letištích. Ale aby byly eskalátory a travelátory i venku místo obyčejného chodníku, či normálních schodů? Na to jsou experti Španělé. Jen v Barceloně mají venkovních eskalátorů několik. Pozadu nezůstalo ani město Vitoria v severním Španělsku, které má nainstalované kryté jezdící rampy téměř přes celé centrum.

Okolní budovy vrhají na cestující stín téměř po celý den

Od roku 1992, kdy v Barceloně proběhla olympiáda, se můžete nechat vyvézt po venkovních eskalátorech ke Katalánskému národnímu muzeu umění. Také ke známému parku Güell, který vytvořil Antoni Gaudí, se můžete přiblížit eskalátorem vedoucím úzkou a velmi strmou uličkou. V Barceloně se nechali inspirovat zastupitelé baskického města Vitoria, které má více než 200 tisíc obyvatel.

Strmý kopec v samém historickém centru rozděluje město na dvě půlky. Architekt Roberto Ercilla dostal za úkol usnadnit propojení těchto dvou polovin a zároveň umožnit pohybově handicapovaným obyvatelům přístup k samotnému kulturnímu centru města na vrcholku kopce.  Z obou stran kopce vytvořil přímo uprostřed stávajících historických ulic travelátory, které potkáte například v supermarketech. Jelikož jsou ve Vitorii během roku náročné povětrnostní podmínky, uzavřel Roberto Ercilla rampy do tunelů z nerezové oceli a skla. Rozdělení ramp a tunelů na kratší úseky umožňuje přirozený pohyb napříč osou travelátorů, celkové vyznění ale zůstává plynulé. Realizace vyšla přibližně na tři a půl milionů eur.


Cestující na travelátorech kryje před povětrnostními podmínkami konstrukce ze skla a oceli


Vitoria je hlavní město Baskitska


Travelátory jsou rozděleny do více kratších úseků


Provoz travelátorů je téměř nepřetržitý


Travelátory jsou umístěny v samém historickém centru města


Travelátory propojily dva kraje historického centra města

architekt: www.robertoerilla.com
klient: město Vitoria
realizace: 2007, Španělsko

Veronika Benešová
Zdroj a foto: www.robertoerilla.com

Komentáře