Partneři sekce:
  • XELLA

Studenti architekury navrhli a zrealizovali terasovou saunu svých snů

Studenti architekury navrhli a zrealizovali terasovou saunu svých snů

Sauna má od nepaměti v severských zemích hlubokou tradici a je považována za historicky důležitou. Je to místo relaxace a odpočinku a navíc prostředek, jak posílit své zdraví a imunitu. Právě proto Scarcity and Creativity Studio, tedy studenti školy architektury a designu v Oslu navrhli saunu, která vystihuje jejich představy prostoru pro regeneraci.

Terasovitá stavba kopírující skalnatý terén je postavena na nábřeží rybářské vesničky na souostroví Lofoty v Norsku. Samotnou hmotu sauny tvoří 3 bloky. Inspirací byly tři původní budovy na nábřeží, rybářský domek, prostor pro kuchání a prostor pro solení ryb.  

Dva symetrické krajní bloky sauny kontrastující se středním asymetrickým jsou v interiéru ve skutečnosti provozně spojeny. Vnitřní prostor o ploše 15 m2 je rozdělen na malou převlékárnu a poticí místnost. Zde nelze opomenout kamna na dřevo a lavice v různých výškových úrovních.

Výhled na vodu a zasněžené vrcholky skrz atypická okna v bocích je úchvatný. Rafinovaný přístup světla zajišťují taktéž otvory vzniklé pootočením středního bloku. Dřevěné terasové schody kopírující tvar skalisek zajišťují přístup k ledové vodě a táhnou se přímo k hladině moře. Terasové členění schodů se před i za saunou zvedá v lavice a stůl. Je to dokonalé místo pro ochutnávku čerstvě vylovené a grilované ryby.   

Na konstrukci sauny bylo použito modřínové dřevo, průhledná okna jsou klasicky zasklena tradičním materiálem, výplně mezi středním a krajními bloky jsou průsvitné z polykarbonátu.

Projekt byl realizován pouhých 24 dnů v průběhu května a června. Realizační tým celou akci mapoval a fotografoval a průběh prací vystavoval na blogu.

Design:  Scarcity and Creativity Studio, Oslo, škola architektury a designu
Foto: Jonas Aarre Sommarset
Návrh: Mathilde Azriel, Ines Bendelac, Tommy Degerth, Eline Egeland, Bruguers Gallego-Guiu, Sigrid Bergitte Gilberg, Matteo Grometto, Thea Andrea Jetmundsen, Marianna Laurila, Matteo Lomaglio, Lodewijk Luken, Jon Mannsåker, Ida Helene Holm Mjelde, Une Tangen Rekstad, Michelle Schneider, Kristina Skarphol, Miguel Saludas, Irene De Santos, Jonas Aarre Sommarset, Anna Rosa Strassegger , Emiel Vercruysse, Maria Årthun

Magdalena Nováková
Foto: Jonas Aarre Sommarset, Maria Arthun, Mathilde Azriel

RubrikyArchitektura