Dům ve tvaru dinosaura

Dům ve tvaru dinosaura

Na pozemku poblíž Stuttgartu vyrostl nový dům pro čtyřčlennou rodinu. Je dílem architektonického studia J MAYER H., které domu vtisklo neopakovatelný futuristický charakter, díky kterému v okolní zástavbě domů z šedesátých let nápadně vyčnívá. Na žádost investora se v domě vše podřídilo působivému výhledu do údolí.

Rodinný dům se 488 metry obytné plochy a výškou 10 a půl metru je rozdělen do tří pater. Ve zvýšeném přízemí se nachází vstupní prostor, technickou místnost a domácí lázně. Druhé patro má poněkud tekoucí půdorys s maximálně otevřenou dispozicí. Spojuje se zde obývací pokoj, jídelna a kuchyň a díky zasklení v plné výšce je z celého patra volný výhled do údolí. Nejvyšší patro je potom určeno pro ložnice, šatny a koupelny. Ústředním prvkem celého interiéru je designové schodiště, které spojuje všechny tři úrovně.

Netradičně tvarovaný rodinný dům je postaven ze železobetonu. Veškeré vnitřní příčky jsou vyrobeny ze sádrokartonu a všechny podlahy jsou betonové. Na střeše futuristického domu nechybí solární panely a venkovní zpevněné plochy byly realizovány z tartaru. Architektonické studio J MAYER H. Architects je proslulé svými odvážně tvarovanými stavbami, které často působí až mimozemsky. Mezi takové se řadí například nedávno dokončený projekt Metropol Parasol v Seville, nebo série betonových odpočívadel v Gruzii.

Ols House
architekt: J MAYER H. Architects
klient: soukromá osoba
realizace: 2011, Německo

-vb-
zdroj: http://www.jmayerh.de/
foto: David Franck